Prezydent podziękował Australii. Mówił o "komunistycznej niewoli"

Podczas wizyty w Australii prezydent Andrzej Duda podziękował Australijczykom, że w czasie II wojny światowej dali schronienie tak wielu polskim żołnierzom. Pierwsza dama spotkała się z kolei z uczniami polskich szkół.

Prezydent podziękował Australii. Mówił o "komunistycznej niewoli"
Źródło zdjęć: © PAP
Patryk Osowski

Prezydent podkreślał, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, marzył o wyjazdach do państw, gdzie znajdują się największe skupiska jego rodaków.

– Jestem wzruszony, że tu w Melbourne mogę usłyszeć z ust Gubernatora stanu tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach – mówił Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania wydanego przez Gubernator stanu Wiktoria Lindę Dessau.

"Wspólnie przelana krew"

Prezydent podkreślał, że co roku podczas obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, w naszym kraju czczona jest pamięć australijskich lotników, którzy nieśli wsparcie powstańcom Warszawy.

- Chcę podziękować Australii, że po II wojnie światowej, kiedy Polska była w komunistycznej niewoli, dom znalazło tutaj tak wielu polskich żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej, także pod Tobrukiem - mówił.

- Dziękuję, żeście ich tutaj przyjęli; dziękuję, że pozwoliliście im tu rozpocząć nowe życie; dziękuję, że uczyniliście wszystko, by czuli się tu w Australii jak w swojej ojczyźnie i że stała się ona drugą obok Polski ojczyzną – dodał.

Wspomniał, że nic nie buduje przyjaźni tak, jak wspólnie przelana krew. Przypomnijmy, że w 1941 roku żołnierze australijskiej 9. Dywizji Piechoty i polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich twardo stawili czoło Niemcom.

ZOBACZ WIDEO: To ona ubiera Agatę Dudę. Projektantka zdradza, jaką klientką jest Pierwsza Dama

Najmłodsi czekali na Pierwszą Damę

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi ze szkół działających pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i z podopiecznymi dwóch Polskich Szkół Etnicznych.

To ważne, ponieważ najmłodsi uczą się tam m.in. języka polskiego, literatury i kultury polskiej. Mają zajęcia z religii, geografii i historii Polski oraz poświęcone polskim tradycjom i zwyczajom.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a odbyło się w Domu Polskim Syrena. Placówka działa od 1983 roku na wschodnim przedmieściu Melbourne. Ma za zadanie promować polską kulturę wśród polskiej i australijskiej społeczności.

Zakupy fregat odwołane

Andrzej Duda rozmawiał będzie także z najważniejszymi politykami w Australii na czele z premierem Malcolmem Turnbullem i liderem opozycji Billem Shortenem. W ostatniej chwili Warszawa zrezygnowała z najważniejszego, zapowiadanego punktu prezydenckiej wizyty, którym miało być sfinalizowanie zakupu dwóch fregat.

Wycofanie się Warszawy z negocjowanego od dawna kontraktu wywołało zdziwienie u australijskich polityków, którzy mogą być obecnie mniej przychylnie nastawieni do polskich planów ekspansji politycznej i gospodarczej. Podczas obecnej podróży polska para prezydencka odwiedzi także Nową Zelandię, gdzie zapewne także będzie zabiegać o poszerzenie strefy wpływów RP.

Źródło: tvn24.pl, gazeta.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (633)