Trwa ładowanie...

Prezydent Duda jest w Australii. Antypody są celem polskiej ekspansji

Prezydent Andrzej Duda zapowiada polską ekspansję na cały świat. Takie słowa powiedział na początku oficjalnej wizyty w Australii. W podróży towarzyszy mu żona, Agata Kornhauser-Duda.

Share
Prezydent Duda jest w Australii. Antypody są celem polskiej ekspansji
Źródło: PAP, Fot: Jakub Szymczuk
d1bstza

- Już jest czas na to, byśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat – powiedział Andrzej Duda w czasie spotkania z gubernator Stanu Wiktoria Lindą Dessau. – Nie musimy ograniczać się tylko do Europy.

W pierwszym dniu wizyty w Australii prezydent Duda wymienił uprzejmości z Lindą Dessau i wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii. Podkreślał przy tym znaczenie spotkań z rodakami w stulecie odzyskania niepodległości.

d1bstza

Prezydent Duda wyjaśnił, że niezwykle ważne jest dla niego rozwijanie współpracy gospodarczej z Australią.

- Spotkam się tu z przedsiębiorcami australijskimi, którzy inwestują w Polsce i chcą inwestować w Polsce – powiedział prezydent. – Dlatego wezmę udział w polsko – australijskim forum energetycznym i dlatego będą uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney.

Zobacz również: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

d1bstza

Andrzej Duda rozmawiał będzie także z najważniejszymi politykami w Australii na czele z premierem Malcolmem Turnbullem i liderem opozycji Billem Shortenem. W ostatniej chwili Warszawa zrezygnowała z najważniejszego, zapowiadanego punktu prezydenckiej wizyty, którym miało być sfinalizowanie zakupu dwóch fregat.

Wycofanie się Warszawy z negocjowanego od dawna kontraktu wywołało zdziwienie u australijskich polityków, którzy mogą być obecnie mniej przychylnie nastawieni do polskich planów ekspansji politycznej i gospodarczej. Podczas obecnej podróży polska para prezydencka odwiedzi także Nową Zelandię, gdzie zapewne także będzie zabiegać o poszerzenie strefy wpływów RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bstza

Podziel się opinią

Share
d1bstza
d1bstza
Więcej tematów