WP

Kulisy wstrzymania zakupu australijskich fregat. Prezydent Duda miał dowiedzieć się o decyzji "z drugiej ręki"

Premier Mateusz Morawiecki miał w ostatniej chwili zablokować pozyskanie australijskich okrętów. Okazuje się, że jego decyzja była tak nagła, że Andrzej Duda został o niej poinformowany przez osoby trzecie. Może to oznaczać "zimną wojnę" między premierem a prezydentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki miał sam podjąć decyzję
Mateusz Morawiecki miał sam podjąć decyzję (PAP)
WP

Australijskie fregaty Adelaide mogą nie trafić do Polski. Jak podał serwis money.pl, premier Mateusz Morawiecki miał w ostatniej chwili zablokować ich pozyskanie. Podobno okręty są przestarzałe i niedostosowane do naszych potrzeb.

Okazuje się, że prezydent Andrzej Duda dowiedział się tym z "z drugiej ręki". Jak ustaliło Radio ZET, premier nie poinformował osobiście prezydenta o swojej decyzji.

Andrzej Duda przebywa obecnie z wizytą w Australii. Na miejscu są przedstawiciele MON, z ministrem Mariuszem Błaszczakiem na czele. To właśnie tam miał być podpisany list intencyjny w sprawie zakupu dwóch używanych fregat Adelaide. Po powrocie minister Mariusz Błaszczak będzie przekonywał jednak premiera do zakupu okrętów.

WP

Chodzi o statki HMAS Melbourne i HMSA Newcastle, które australijska marynarka wycofuje ze służby. Dokładnie takie są już na stanie naszej marynarki. To otrzymane od USA "Kościuszko" i "Pułaski".

"Program Adelaide" zakończy się fiaskiem?

Fregaty Adelaide miały ratować naszą Marynarkę Wojenną. Jaka jest różnica między australijskimi a naszymi okrętami? Jak wyjaśniał money.pl, fregaty z antypodów są już po modernizacji. Wyposażone są w nowoczesne uzbrojenie, które są lepsze niż te, którymi dysponują amerykańskie jednostki.

Wikipedia
Podziel się
WP

Prace nad "programem Adelaide" miały trwać od dawna. W money.pl pisaliśmy o planie ich pozyskania już w kwietniu ubiegłego roku. Mało tego, prowadzone były negocjacje z udziałem ambasadorów USA i Australii w kwestii transferu uzbrojenia, które znajduje się na wyposażeniu obu okrętów - mówił w telewizji Trwam Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

WP
WP
WP