Prezydent apeluje o poparcie dla rządu Belki
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zaapelował do rodaków w wystąpieniu telewizyjnym o "obdarzenie nowego rządu" Marka Belki "kredytem zaufania". Do posłów i ugrupowań politycznych prezydent zaapelował o
"rozważną decyzję, która pomoże Polsce wykorzystać dobrą
koniunkturę". W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Belki.
"Ten rząd, ten rząd mądrego kompromisu jest dzisiaj najlepszym wyjściem dla Polski. Jest wyjściem znacznie lepszym niż gwałtowne skracanie kadencji Sejmu i wybory 8 sierpnia, czyli w czasie żniw, wakacji i wyjazdów urlopowych" - powiedział prezydent.
Prezydenckie konsultacje
Szef państwa przypomniał, że podjął konsultacje z ugrupowaniami parlamentarnymi. "Starałem się je przekonać do planu politycznego dobrego dla Rzeczpospolitej, a tym samym i dla wszystkich odpowiedzialnych partii. Wysłuchałem różnych argumentów. Przedstawiono mi wiele koncepcji i scenariuszy. Odnoszę się do nich ze zrozumieniem i doceniam intencje, ale stwierdzam stanowczo, że nie składają się one w jakąkolwiek spójną całość" - zaznaczył prezydent.
Kwaśniewski podkreślił, że "również dzięki tym rozmowom", może "jeszcze mocniej, z pełnym przekonaniem powtórzyć: powierzenie przez Sejm spraw państwa rządowi Marka Belki jest dla Polski najlepszym rozwiązaniem".
"Ten gabinet daje gwarancję, że w wyjątkowo ważnym dla naszego kraju czasie rządzić będą ludzie odpowiedzialni, uczciwi i kompetentni, którzy dobro publiczne stawiają wyżej niż jakiekolwiek interesy grupowe" - przekonywał prezydent.
Rząd gwarantujący ciągłość
Według Kwaśniewskiego rząd Belki "gwarantuje ciągłość tam, gdzie to konieczne - jak na przykład w przygotowaniu do przyjęcia środków unijnych, negocjacjach w sprawie Traktatu Konstytucyjnego czy uzdrawianiu finansów publicznych. Ten rząd gwarantuje też zmianę oraz nową jakość działania, jaka jest niezbędna i społecznie oczekiwana".
"Zdziwienie - jak mówił prezydent - musi budzić przewrotność tych polityków, którzy dziś mówią, że nie jest to 'ekipa marzeń', a ostatnie tygodnie poświęcili na to, by zniechęcić wszystkich do udziału w tym rządzie. (...) Tym bardziej wdzięczny jestem tym, którzy podjęli tę trudną i niepewną misję" - powiedział Kwaśniewski.
"Rząd, który rozpoczął pracę, składa się z osób o ogromnym, sprawdzonym doświadczeniu politycznym i niekwestionowanej fachowości" - argumentował prezydent. Przyznał, że "bagaż problemów", którymi należy pilnie się zająć, "aby państwo działało prawidłowo", "jest niemały".
Co należy zrobić
"Przede wszystkim zadbać trzeba o to, by dynamiczny wzrost gospodarczy szybciej przekładał się na nowe miejsca pracy i poprawę bytu polskich rodzin. Uporządkować musimy system opieki zdrowotnej i kontynuować reformy budżetowe. Trzeba w pełni wykorzystać nowe możliwości i profity, jakie płyną z uczestnictwa w Unii Europejskiej. W obliczu zagrożeń terrorystycznych, jak również - w ostatnim czasie - tragicznych w skutkach błędów w działaniach policji, należy skuteczniej zadbać o bezpieczeństwo obywateli" - wyliczał Kwaśniewski.
Prezydent dodał, że cieszy go, iż premier Belka "podkreśla konieczność dokonania prospołecznego zwrotu w polityce państwa", m.in. "skuteczniejszego reagowania na rażącą niesprawiedliwość i brak równych szans".
"Nadzieje budzi zapowiedź lepszego wykorzystania inicjatyw obywatelskich i możliwości tkwiących w organizacjach pożytku publicznego. Pragnę podkreślić jeszcze jedną deklarowaną cechę nowego rządu: zdecydowaną preferencję dla fachowości i wiedzy w doborze kadr" - mówił prezydent.
Nieprzeceniona wartość zgody
"Zgoda Polaków ma nieprzecenioną wartość. Pomaga rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy wewnętrzne i podnosi naszą ocenę w oczach świata. Czy dzisiaj stać nas na takie porozumienie? Czy potrafimy wznieść się ponad podziały i dostrzec dobro wspólne? Czy zdołamy wykorzystać szansę, którą podsuwa nam historia?" - pytał retorycznie Kwaśniewski.
"Obserwując naszą codzienność, pełną swarów i nieufności, wzajemnych oskarżeń, czasami trudno o taką nadzieję. Ale jestem przekonany, że potrafimy się odnaleźć, że duch zgody, rozsądku i wiary w sens wspólnego działania okaże się w nas silniejszy. A Polska? A Polska jest tego warta i Polska dziś tego potrzebuje. Oby tak właśnie się stało" - zakończył prezydent.