PolskaPrawybory we Wrześni bez PiS

Prawybory we Wrześni bez PiS

Przygotowania do niedzielnych prawyborów we Wrześni w Wielkopolsce nabrały tempa, udział w nich zadeklarowała już większość komitetów wyborczych. Na pewno nie będzie w nich uczestniczyć PiS, którego pismo w tej sprawie dotarło do organizującego prawybory Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni.

W piśmie, podpisanym przez Tomasza Dudzińskiego, poinformowano nas, że PiS nie wyraża jednocześnie zgody na wykorzystywanie i zamieszczanie podczas prawyborów nazwy partii, jej logo, plakatów itp. - powiedział Janusz Molenda z biura prasowego prawyborów.

Dodał, że kampanię przed prawyborami rozpoczęły najwcześniej: LPR, Samoobrona i PSL, organizując konferencje prasowe i spotkania z mieszkańcami. Wrześnię odwiedzili już Roman Giertych, Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Andrzej Aumiller, wielkopolscy liderzy PSL, zapowiedział swój przyjazd Jarosław Kalinowski. Większość polityków i kandydatów na posłów ma pojawić się tam w sobotę i niedzielę.

We wrzesińskich prawyborach zadeklarowała swój udział Partia Kobiet. Specjalnie dla niej organizatorzy prawyborów chcą zmienić dotychczasową ordynację, tak aby można było na tę partię głosować, mimo że nie zarejestrowała swojej listy wyborczej do parlamentu w okręgu nr 37, do którego należy Września i powiat wrzesiński.

Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny podkreślił, że prawybory organizowane w niedzielę to sondaż wyborczy przeprowadzony w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Mieszkańcy Wrześni i okolicznych wiosek będą mogli głosować w niedzielę w 24 lokalach wyborczych na zarejestrowane w wyborach do Sejmu komitety wyborcze w okręgu nr 37 konińsko-gnieźnieńskim. Uprawnionych do głosowania jest blisko 35 tys. mieszkańców miasta i gminy.

Pierwsze prawybory parlamentarne zorganizowano we Wrześni w 1993 r. i tak samo jak później w wyborach krajowych wygrał w nich Sojusz Lewicy Demokratycznej przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy.

Prawybory parlamentarne, które odbyły się w 2005 r. wygrała we Wrześni PO, a prezydenckie - Donald Tusk. W prawyborach parlamentarnych uczestniczyło wtedy 11 komitetów wyborczych i tyle samo w prezydenckich. Udziału w tych sondażowych wyborach odmówiły LPR i PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)