Trwa ładowanie...
kalwaria krzeszowska

Pomazali XVII-wieczne kapliczki cystersów sprayem. 13 i 15-latek zatrzymani

"Znani są już sprawcy, którzy dokonali zniszczeń na terenie Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej" - informują lokalne media. Okazuje się, że autorami wulgarnych napisów są dwaj nastolatkowie z tej gminy. Szkody, które wyrządzili wyceniono na 15 tys. zł.

Share
Pomazali XVII-wieczne kapliczki cystersów sprayem. 13 i 15-latek zatrzymani
Źródło: East News
d4jnj5c

Wyremontowane w 2015 roku, a wybudowane w XVII wieku kapliczki zostały zdewastowane w nocy z 9 na 10 lipca. Cały kompleks liczy sobie 16 kaplic. Na kilku z nich pojawiły się wulgarne obrazki i napisy.

Dzięki szybkiej akcji policji już w poniedziałek zatrzymano dwóch nastolatków, którzy odpowiadają za zniszczenia.

- To 13 i 15-latek. Obaj przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, z których wynika, że nie do końca zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji - mówi w rozmowie z TVN24 Paulina Basta, rzecznik kamiennogórskiej policji.

d4jnj5c

W namierzeniu nastolatków pomocny okazał się monitoring. Kamery zamontowane w niektórych kapliczkach zarejestrowały dwie postacie. - To, plus dobre rozpoznanie terenu sprawiło, że policjanci dotarli do nieletnich sprawców - dodaje Basta. Teraz rodzice nastolatków będą musieli naprawić szkody, a o przyszłości ich pociech zadecyduje sąd rodzinny.

Nerwy i konsternacja w studiu. Krzysztof Brejza wyprowadzony z równowagi

Fundacja "Europejska Perła Baroku" będąca administratorem Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie podkreślała, że budowle są elementem najstarszej drogi krzyżowej na Śląsku i wybudowano je z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672 – 1678.

d4jnj5c

Profanacja miejsc kultu zbulwersowała zarówno mieszkańców powiatu kamiennogórskiego jak i pielgrzymów oraz turystów. - Dziękuję w imieniu wszystkich podmiotów zajmujących się obsługą i funkcjonowaniem Europejskiej Perły Baroku osobom, które przyczyniły się do nagłośnienie sprawy - mówi Jacek Trybuła z fundacji EPB.

Źródło: diecezja.legnica.pl, TVN24, Krzeszów - Europejska Perła Baroku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jnj5c

Podziel się opinią

Share
d4jnj5c
d4jnj5c
Więcej tematów