Trwa ładowanie...
15-10-2014 18:30

Polskie MSZ: dwóch Polaków wśród ofiar lawiny w Himalajach

Dwóch polskich obywateli zginęło w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu - potwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Trwa identyfikacja pozostałych ofiar - dodał rzecznik.

Polskie MSZ: dwóch Polaków wśród ofiar lawiny w HimalajachŹródło: Fotolia
d26fcd8
d26fcd8

W burzach śnieżnych i lawinach, które zeszły w ostatnich dniach w Himalajach w centralnym Nepalu, zginęło 12 osób: ośmiu zagranicznych wspinaczy, nepalski przewodnik oraz trzech nepalskich pasterzy - poinformowały władze.

"Potwierdzamy, że wśród ofiar śmiertelnych zejścia lawiny w Nepalu jest dwóch obywateli polskich" - napisał na Twitterze rzecznik MSZ.

Jak poinformował Wojciechowski, w związku z wydarzeniami w Nepalu ministerstwo uruchomiło infolinię dla rodzin polskich turystów. Po informacje mogą dzwonić pod numer: +48 22 523-88-80.

Wcześniej, na popołudniowym briefingu rzecznik MSZ nie chciał jeszcze potwierdzać liczby Polaków, która mogła zginąć w lawinie. - Musimy mieć pewność. Nie możemy kierować się informacjami nieoficjalnymi. Musimy mieć 100 proc. pewności i najpierw zawiadomić rodziny - podkreślił.

d26fcd8

Jak mówił, w miejscu, gdzie zeszła lawina, była liczna grupa turystów, także obywatele Polski. Dodał, że akcja ratunkowa jest utrudniona ze względu na pogodę i przerwy w łączności.

Wojciechowski zapewnił, że na miejscu działają już polscy dyplomaci. - W Nepalu przebywa ambasador RP w Indiach, który jest również akredytowany na terenie Nepalu i składał tam listy uwierzytelniające. Natychmiast po otrzymaniu informacji o katastrofie polscy dyplomaci zaczęli udzielać pomocy polskim obywatelom - poinformował.

Jak zaznaczył, polscy dyplomaci przekazali władzom nepalskim prośbę, by wsparły działania zmierzające do jak najszybszej identyfikacji ofiar i ustalenia, czy są polskimi obywatelami. - Polscy dyplomaci są w szpitalach i biorą udział w identyfikacji ofiar - zapewnił.

Lawiny wywołane przez niespotykane o tej porze śnieżyce zeszły w dystryktach Mustang i Manang, w pobliżu popularnej trasy trekkingowej wokół Annapurny, gdzie zgłoszono wspinaczkę ok. 170 osób. Wiele osób jest zaginionych.

d26fcd8

W dystrykcie Manang, ok. 160 km na północny wschód od Katmandu, lawina pogrzebała w środę pięciu wspinaczy - czterech Kanadyjczyków i Indusa. W tym samym regionie w poniedziałek zginęło trzech nepalskich pasterzy jaków, ale ze względu na fatalną pogodę ratownicy natknęli się na ich ciała dopiero w środę.

W sąsiednim dystrykcie Mustang cztery osoby poniosły śmierć we wtorek. Na przełęczy Thorong La ratownicy znaleźli ciała dwóch Polaków, Izraelczyka i ich nepalskiego przewodnika - powiedział przedstawiciel władz tego dystryktu, Yam Bahadur Chokyal.

Dwa wojskowe śmigłowce transportują rannych do miasta Dźomsom. Chokyal zastrzegł, że nie wiadomo, ilu wspinaczy jest nadal uwięzionych; niektórym udało się w środę o własnych siłach dotrzeć w bezpieczne miejsce, gdy poprawiła się pogoda.

d26fcd8

Z kolei według BBC służbom nepalskim udało się uratować niemal 40 wspinaczy. Wcześniej przedstawiciele władz dystryktu Mustang precyzowali w wypowiedzi dla BBC, że po wielkiej śnieżycy uratowano pięciu kolejnych Polaków, czterech Izraelczyków i pięciu Niemców. AFP informuje o 17 uratowanych osobach i ok. 140, z którymi nie udało się nawiązać kontaktu.

Złą pogodę w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego wywołał przechodzący cyklon Hudhud. W tym tygodniu żywioł uderzył w południowo-wschodnie Indie, a na zdjęciach satelitarnych widać jego przemieszczanie się w kierunku Chin.

Jak poinformował Sławomir Nosek z krakowskiego biura podróży Gaudeamus, wśród poszukiwanych osób są dwaj Polacy ze zorganizowanej przez biuro wyprawy trekkingowej wokół Annapurny. - Spośród naszej siódemki pięć osób jest zdrowych i bezpiecznych, przebywają w schronisku poniżej przełęczy, gdzie zeszła lawina i oczekują na transport helikopterem do Katmandu, skąd wrócą do Polski. Dwie osoby, uczestnik imprezy i pilot wyprawy, pozostają w dalszym ciągu zaginione - powiedział przedstawiciel biura.

d26fcd8

Jak zaznaczył, wśród poszkodowanych jest ponad 100 osób, turystów z różnych krajów świata, w tym również może wśród nich być większa liczba Polaków. - Nie mamy wiedzy, ilu Polaków było w tej grupie, być może wyjechali na imprezy organizowane przez inne biura, mogli też być turyści indywidualni - ocenił Nosek.

Według niego trasa, na której doszło do wypadku, ma charakter trekkingowy, nie wspinaczkowy, i jest przeznaczona dla amatorów. "Na przestrzeni ośmiu lat, od kiedy organizujemy takie imprezy o tej porze roku, która jest najbardziej dogodna, nigdy do takich anomalii nie dochodziło" - zaznaczył.

Zaznaczył, że krakowskie biuro jest w stałym kontakcie z rodzinami osób, które przebywają na wyprawie w Nepalu.

d26fcd8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26fcd8
Więcej tematów