Trwa ładowanie...
d2sp5t3
06-03-2003 14:40

Polska ma najwięcej zaległości w drodze do UE?

Polska ma najwięcej zaległości w
przygotowaniach do członkostwa w Unii Europejskiej - stwierdziła
Komisja Europejska w cząstkowym raporcie o postępach 10 krajów
mających przystąpić do UE 1 maja 2004 roku.

d2sp5t3
d2sp5t3

Napisał o tym w czwartek zwykle dobrze poinformowany specjalistyczny biuletyn "Agence Europe", ukazujący się w Brukseli. Zapytany o to przez PAP rzecznik Komisji Jean-Christophe Filori odmówił komentarzy.

Według "Agence Europe", Komisja przygotowała "listy ostrzegawcze" do dziewięciu spośród tych krajów, z wyjątkiem Słowenii, przy czym "polski" list wymienia aż dziewięć dziedzin, w których opóźnienia budzą "poważne zaniepokojenie" Komisji.

Są to "swobodny przepływ towarów, usługi ubezpieczeniowe i inwestycyjne, prawo pracy, prawo audiowizualne, unia celna, restrukturyzacja hutnictwa, niedostateczne zdolności administracyjne do kontroli w rybołówstwie i wdrożenie wystarczających zasobów umożliwiających zarządzanie pomocą strukturalną" z Unii - wylicza "Agence Europe".

Łotwa ma, według niej, pięć takich dziedzin, a pozostałych siedmiu kandydatów - od jednej do trzech.

d2sp5t3

Komisja przełożyła w ostatnią środę dyskusję o raporcie na następne swoje posiedzenie w najbliższy wtorek. Raport ma być następnie przesłany do wiadomości rządom państw członkowskich i 10 krajów kandydujących, których dotyczy.

Według unijnych urzędników, którzy zastrzegają anonimowość, komisarz ds. poszerzenia Guenter Verheugen nie jest przekonany, że należy wysyłać "listy ostrzegawcze" do kandydatów już na tym etapie. Mają one mobilizować rządy, ale komisarz obawia się, żeby nie zniechęciły społeczeństw przed referendami w sprawie przystąpienia do UE.

Jeżeli w listopadzie Komisja znów stwierdzi niedociągnięcia, których nie da się usunąć w krótkim czasie, przygotuje uruchomienie od 1 maja 2004 roku tzw. klauzul ochronnych. Chodzi o wpisane do Traktatu Akcesyjnego klauzule pozwalające wyłączyć kraj z polityki unijnej w dziedzinie, w której nie zdążył się dostosować.

W opublikowanym w październiku 2002 roku dorocznym raporcie o Polsce Komisja zaleciła przyspieszenie dostosowań w rolnictwie, służbach celnych, rybołówstwie, ochronie środowiska, restrukturyzacji hutnictwa i w walce z korupcją.

W zakresie rolnictwa zwracała uwagę na zaległości w przygotowaniach systemu IACS niezbędnego do odbioru i rozdziału unijnych dotacji, a także w spełnianiu standardów weterynaryjnych i sanitarnych. (iza)

d2sp5t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sp5t3
Więcej tematów