Polscy politycy o odrzuceniu przez Irlandię Traktatu
Wstępne nieoficjalne wyniki referendum w Irlandii w sprawie
Traktatu Lizbońskiego wskazują, że Irlandczycy odrzucili
unijny dokument. Co w tej sytuacji mówią polscy politycy?
"Trzeba uszanować wątpliwości Irlandczyków wobec Traktatu"
Poseł PiS Paweł Kowal jest zdania, że trzeba uszanować wątpliwości i decyzję Irlandczyków wobec Traktatu Lizbońskiego. Według Kowala, Polska nie powinna wpisać się "do spodziewanego chóru krytyków" irlandzkiej decyzji.
Jest czas i jest możliwość rozmawiania o tym, co dalej, Europa przechodziła lepsze, trudniejsze momenty, bardziej lub mniej skomplikowane prawnie. Spokój jest najlepszym doradcą w takich sytuacjach - mówił poseł.
Dziennikarze pytali Kowala, czy w obecnej sytuacji prezydent Lech Kaczyński powinien ratyfikować Traktat Lizboński. Nie jestem od tego, by doradzać prezydentowi na gorąco, kiedy nie znamy jeszcze ostatecznych wyników - powiedział poseł.
Kowal podkreślił, że po wejściu w życie Traktatu Irlandia nie mogłaby korzystać z "pewnych rozwiązań", które Polska zabezpieczyła sobie dzięki bardzo dobrej i efektywnej postawie polskich negocjatorów.
Czasami warto dłużej ponegocjować, narazić się na krytykę, za - co tu dużo mówić - obronę własnych interesów, ale po to, by uzyskać jakiś konsensus, który myśmy w Polsce uzyskali - mówił poseł. Podkreślił, że ostatnia rzecz, którą powinniśmy robić, to atakować i krytykować tych, którzy inaczej myślą o integracji europejskiej.
"Trzeba znaleźć rozwiązanie w kryzysowej sytuacji"
Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, jeśli potwierdzą się "złe wieści z Irlandii" o odrzuceniu w referendum Traktatu Lizbońskiego potrzeba będzie mądrego wysiłku polityków europejskich, aby znaleźć rozwiązanie w tej kryzysowej sytuacji.
Jeśli potwierdzą się złe wieści z Irlandii, trzeba będzie wspólnego, mądrego wysiłku i refleksji polityków reprezentujących kraje UE zainteresowane pogłębieniem integracji, aby znaleźć rozwiązania w kryzysowej sytuacji w ramach UE - mówił dziennikarzom Komorowski.
W opinii marszałka, możliwe jest znalezienie rozwiązania na gruncie prawa irlandzkiego. Komorowski zwrócił uwagę, że większość środowisk politycznych w Irlandii jest zdecydowanie za ratyfikacją traktatu, ale - jak podkreślił - obywatele poprzez niską frekwencję nie udzielili temu projektowi poparcia.
Jest także - według Komorowskiego - możliwość szukania podobnych rozwiązań, jakie były możliwe po nieudanej ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego. Wtedy znaleziono pewną formułę, która została zrealizowana w postaci Traktatu Lizbońskiego, która miała być ścieżką wiodąca do pogłębienia procesu integracji - przypomniał marszałek.
"Jeśli wyniki w Irlandii się potwierdzą, najlepiej powtórzyć referendum"
Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział w Brukseli, że jeśli informacje o negatywnym wyniku referendum w Irlandii potwierdzą się, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie powtórzenie plebiscytu za jakiś czas.
Krytycznie oceniam suwerenną decyzję Irlandii, jeśli się ona potwierdzi - powiedział Klich poproszony o komentarz do pierwszych doniesień z Dublina o odrzuceniu przez Irlandczyków unijnego Traktatu Lizbońskiego.
Klich wyraził nadzieję na szybkie wypracowanie przez UE zestawu "bezpieczników", które pozwolą przekonać Irlandczyków do traktatu, co umożliwi szybkie przeprowadzenie ponownego referendum.
Szef MON podkreślił, że przyjęcie traktatu przez Irlandię leży w interesie Polski.
"Prezydent powinien podpisać Traktat Lizboński"
Zdaniem wiceszefowej sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Jolanty Szymanek-Deresz (Lewica), prezydent Lech Kaczyński powinien podpisać Traktat Lizboński, nawet jeśli okaże się, że Irlandczycy w referendum odrzucili nowy unijny dokument.
Potrzebne są ratyfikacje w pozostałych krajach. Nasz pan prezydent źle uczynił, zwlekając z ratyfikacją Traktatu w Polsce, że zasłaniał się determinacją zewnętrzną - powiedziała dziennikarzom w Sejmie Szymanek-Deresz.
Jej zdaniem, gdyby Lech Kaczyński nie zwlekał ze złożeniem podpisu pod nowym unijnym dokumentem, mogłoby to korzystnie wpłynąć na sytuację w Irlandii.
Jak podkreśliła Szymanek-Deresz, ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego we wszystkich pozostałych krajach UE, jest konieczna, by możliwy był wariant "B" dla przyjęcia tego dokumentu.
Według wiceszefowej komisji SZ istnieje możliwość stworzenia Irlandii drugiej szansy przyjęcia Traktatu Lizbońskiego. Szymanek-Deresz przypomniała, że podobna sytuacja miała już miejsce w 2001 roku, kiedy Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Nicejski.
Wstępne nieoficjalne wyniki referendum w Irlandii w sprawie Traktatu Lizbońskiego wskazują, że Irlandczycy odrzucili dokument, co może zniweczyć reformatorskie plany UE.
Irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche powiedział, że sprawa nie przedstawia się dobrze dla obozu zwolenników Traktatu Lizbońskiego.
Irlandia jest jedynym z 27 państw Unii, gdzie o losie traktatu musiało zadecydować referendum. Traktat Lizboński, który ma usprawnić proces decyzyjny w unijnych instytucjach, może wejść w życie jedynie pod warunkiem, że zaakceptują go wszystkie państwa członkowskie.