PolskaPolacy się zbroją. Rośnie liczba posiadaczy broni palnej

Polacy się zbroją. Rośnie liczba posiadaczy broni palnej

Szybko rośnie liczba sztuk broni w domach Polaków. MSWiA zapowiada jednak, że coraz większe zainteresowanie bronią raczej nie doprowadzi do liberalizacji dostępu do niej, gdyż obecne przepisy "sprawdzają się przyzwoicie".

Polacy się zbroją. Rośnie liczba posiadaczy broni palnej
Źródło zdjęć: © iStock.com

15.02.2018 07:11

Według danych Komendy Głównej Policji z końca 2017 roku, w Polsce było zarejestrowanych 463,8 tys. sztuk broni. Jak podaje "Rzeczpospolita", to najwyższa liczba od lat, a dynamika wzrostu stale rośnie. W 2016 roku legalnych sztuk broni w Polsce było o prawie 40 tys. mniej. Z niespełna 198 tys. w 2016 do 206,1 tys. w ubiegłym roku wzrosła również liczba pozwoleń na broń.

Zdaniem posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego, szefa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, ludzie coraz chętniej zaopatrują się w broń z powodu "wzrostu zamożności społeczeństwa".

- Coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na realizację dość drogiego hobby, jakim jest kolekcjonowanie broni - dodaje.
Mecenas Andrzej Turczyn z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni twierdzi natomiast, że istotne dla wzrostu zainteresowania bronią w Polsce były zmiany w prawie. Turczyn wskazuje, że ścieżkę do legalnego posiadania broni skróciła zmiana ustawy o broni i amunicji w 2011 roku.

Mec. Turczyn podkreśla jednak, że wzrost liczby pozwoleń na posiadanie broni jest mniejszy, niż wzrost samych egzemplarzy broni. Dodaje, że Polska jest jednym z najbardziej "rozbrojonych narodów Europy" - na tysiąc osób przypada 3,5 pozwoleń na broń. Dla porównania w Czechach jest ich około 30.

Dyrektywa PE zahamuje wzrost?

Jak przypomina "Rz", w ubiegłym roku Parlament Europejski przyjął zmiany w przepisach dotyczących unijnej dyrektywy. Prace nad jej wdrożeniem już ruszyły w MSWiA. Zmienione prawo przewiduje ostrzejsze kontrole w przypadku używania ślepych naboi i nieodpowiednio dezaktywowanej broni. Wprowadza obowiązek posiadania przez państwa członkowskie UE odpowiedniego systemu kontroli wydawania lub odnawiania licencji na broń, rozbudowanej bazy danych i wymiany informacji dot. posiadaczy broni w całej UE.

Poseł Czartoryski twierdzi, że "obecny system przyzwoicie się sprawdza, o czym świadczy fakt, że niemal nie zdarzają się przestępstwa z użyciem legalnej broni palnej". Szef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych podkreśla, że zmiany w systemie powinny być wprowadzane "delikatnie".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)