ŚwiatPolacy nie chcą umierać za Niceę

Polacy nie chcą umierać za Niceę

Polacy przyłączyli się do tych narodów przyszłej poszerzonej Unii Europejskiej, które opowiadają się za nadaniem jej konstytucji, nawet za cenę ustępstw podczas konferencji międzyrządowej w tej sprawie.

17.02.2004 | aktual.: 17.02.2004 17:17

Tak przynajmniej wynika z sondażu "Eurobarometr" przeprowadzonego w styczniu na zlecenie Komisji Europejskiej w 25 obecnych i przyszłych państwach członkowskich Unii.

Publikując we wtorek jego rezultaty, Komisja podkreśliła, że zdecydowana większość obywateli Unii chce konstytucji i domaga się od swoich rządów ustępstw sprzyjających kompromisowi w tej sprawie.

Za przyjęciem konstytucji opowiedziało się 77% uczestników sondażu w porównaniu z 67% we wrześniu ubiegłego roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem konferencji międzyrządowej.

Ten skok wynika między innymi z gwałtownej zmiany nastrojów w Polsce. Na pytanie, czy Unia musi mieć konstytucję, pozytywnie odpowiedziało w styczniu aż 72% Polaków.

56% osób ankietowanych w Polsce zgadzało się też z opinią, że bez konstytucji może dojść do paraliżu unijnych instytucji.

We wrześniu zeszłego roku Polacy należeli do narodów europejskich nastawionych najbardziej sceptycznie do pomysłu unijnej konstytucji - popierało ją wówczas tylko 42% Polaków (w czerwcu 53%).

W styczniu tego roku konstytucja miała najwięcej zwolenników we Włoszech (92%), a najmniej w Wielkiej Brytanii (51%).

Skłonność do ustępstw w rokowaniach dotyczących konstytucji zadeklarowało 56% Polaków (34% było przeciwnych, a 10% odpowiedziało: nie wiem).

Najbardziej skłonni do kompromisu są Luksemburczycy, Belgowie, Włosi, Irlandczycy i Węgrzy (70% i więcej), a najmniej Estończycy (38%), Słoweńcy, Czesi, Łotysze, Maltańczycy, Finowie i Szwedzi (poniżej 50%).

Polacy są również gotowi przystać na "Europę dwóch prędkości", to znaczy podział Unii na grupy państw o różnym stopniu i tempie integracji.

Ta możliwość ma więcej zwolenników tylko w Słowenii i na Litwie, a w Polsce jest ich aż 72%, podczas gdy na przykład w Czechach jest skłonnych ją tolerować tylko 55% ankietowanych.

Zdecydowana większość Polaków popiera też utworzenie stanowiska ministra spraw zagranicznych Unii (72% wobec 18% przeciwnych).

Te rezultaty należy traktować o tyle ostrożnie, że 71% obywateli poszerzonej Unii czuje się źle poinformowanych o przyszłej konstytucji (61% Polaków), a tylko 25% uważa, że ma na ten temat dość informacji (32% Polaków).

Najlepiej poinformowani o przyszłej konstytucji czują się Słoweńcy, a najgorzej - Finowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)