Polacy nie chcą umierać za Niceę
Polacy przyłączyli się do tych narodów przyszłej poszerzonej Unii Europejskiej, które opowiadają się za nadaniem jej konstytucji, nawet za cenę ustępstw podczas konferencji międzyrządowej w tej sprawie.
Tak przynajmniej wynika z sondażu "Eurobarometr" przeprowadzonego w styczniu na zlecenie Komisji Europejskiej w 25 obecnych i przyszłych państwach członkowskich Unii.
Publikując we wtorek jego rezultaty, Komisja podkreśliła, że zdecydowana większość obywateli Unii chce konstytucji i domaga się od swoich rządów ustępstw sprzyjających kompromisowi w tej sprawie.
Za przyjęciem konstytucji opowiedziało się 77% uczestników sondażu w porównaniu z 67% we wrześniu ubiegłego roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem konferencji międzyrządowej.
Ten skok wynika między innymi z gwałtownej zmiany nastrojów w Polsce. Na pytanie, czy Unia musi mieć konstytucję, pozytywnie odpowiedziało w styczniu aż 72% Polaków.
56% osób ankietowanych w Polsce zgadzało się też z opinią, że bez konstytucji może dojść do paraliżu unijnych instytucji.
We wrześniu zeszłego roku Polacy należeli do narodów europejskich nastawionych najbardziej sceptycznie do pomysłu unijnej konstytucji - popierało ją wówczas tylko 42% Polaków (w czerwcu 53%).
W styczniu tego roku konstytucja miała najwięcej zwolenników we Włoszech (92%), a najmniej w Wielkiej Brytanii (51%).
Skłonność do ustępstw w rokowaniach dotyczących konstytucji zadeklarowało 56% Polaków (34% było przeciwnych, a 10% odpowiedziało: nie wiem).
Najbardziej skłonni do kompromisu są Luksemburczycy, Belgowie, Włosi, Irlandczycy i Węgrzy (70% i więcej), a najmniej Estończycy (38%), Słoweńcy, Czesi, Łotysze, Maltańczycy, Finowie i Szwedzi (poniżej 50%).
Polacy są również gotowi przystać na "Europę dwóch prędkości", to znaczy podział Unii na grupy państw o różnym stopniu i tempie integracji.
Ta możliwość ma więcej zwolenników tylko w Słowenii i na Litwie, a w Polsce jest ich aż 72%, podczas gdy na przykład w Czechach jest skłonnych ją tolerować tylko 55% ankietowanych.
Zdecydowana większość Polaków popiera też utworzenie stanowiska ministra spraw zagranicznych Unii (72% wobec 18% przeciwnych).
Te rezultaty należy traktować o tyle ostrożnie, że 71% obywateli poszerzonej Unii czuje się źle poinformowanych o przyszłej konstytucji (61% Polaków), a tylko 25% uważa, że ma na ten temat dość informacji (32% Polaków).
Najlepiej poinformowani o przyszłej konstytucji czują się Słoweńcy, a najgorzej - Finowie.