Trwa ładowanie...

Pogoda. Zimny podmuch z północy. Noce z mrozem. Uwaga na silny wiatr!

Pogoda w Polsce wreszcie zaczęła przypominać grudzień pod względem termicznym. W kolejnych dniach przygotujmy się na częste wahania temperatury między dodatnią w dzień i minusem w nocy.
Share
Pogoda. Zimny podmuch z północy. Noce z mrozem. Uwaga na silny wiatr!
Pogoda. Zimny podmuch z północy. Noce z mrozem. Uwaga na silny wiatr! Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d2hiydt

W górach w końcu zrobiło się biało. Na pozostałym obszarze Polski pogoda wyraźnie zaczęła przypominać grudzień pod względem termicznym.

Napływ powietrza arktycznego nad Polskę wymusił opady śniegu znad ciepłego akwenu Morza Bałtyckiego. W rezultacie w sobotni poranek w Elblągu leżało blisko 20 cm świeżej pokrywy śnieżnej.

W kolejnych dniach przygotujmy się na częste wahania temperatury między dodatnią w dzień i minusem w nocy. Wyraźnie odczujemy wzrost prędkości wiatru.

d2hiydt

Pogoda. Wzrost różnicy ciśnień w Europie Środkowej

Wzrasta różnica ciśnień pomiędzy aktywnym w głębokie układy niżowe Atlantykiem, a stabilnymi wyżami w europejskiej części Rosji. Potężny wyż znad Uralu, przybliżając się w stronę Ukrainy, zacznie powodować wzrost prędkości wiatru. Na dodatek przez Niemcy przemieszcza się niż. Duża różnica ciśnień na stosunkowo niewielkim obszarze spowoduje bardzo silny wiatr. Na szczytach Tatr i w paśmie Sudetów powieje nawet 120 km/h. Na przeważającym obszarze Polski wiatr silny w porywach do 70-80 km/h.

W niedzielę w ciągu dnia najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie 2-3 st.C, ale już w głębi kraju będzie około zera, zaś na Lubelszczyźnie, wschodzie i północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu lekki mróz na poziomie -1 stopnia.

Zobacz też: Lubelskie. Rolnik goni traktor

Pogoda. Noc bardzo mroźna

Na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, w centrum, na Śląsku i w Małopolsce noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się pogodna, a przez to jednocześnie mroźna, w regionach podgórskich spadki temperatur do -9/-7 stopni, a na Górnym Śląsku, w zachodniej Małopolsce i Ziemi Łódzkiej do -6/-4 st. C.

d2hiydt

Na północy i wschodzie będzie więcej chmur, mglisto, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i Podlasiu śnieg oraz śnieg z deszczem, tam też najcieplej – około 0-2 stopni. Nieco mniej zobaczymy na termometrach na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku od -3 do -1 st. C.

Początek tygodnia także przyniesie mroźne noce. Oprócz nocy z wtorku na środę (29/30 grudnia) mróz będzie lekki, na ogół na poziomie -2/0 st. C, tylko na zachodzie i południu, gdzie wystąpi więcej rozpogodzeń, spadki będą większe, nawet poniżej -5 st. C, a w regionach podgórskich poniżej -10 st. C.

Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce (www.pogodapolska.wordpress.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hiydt

Podziel się opinią

Share
d2hiydt
d2hiydt
Więcej tematów