Trwa ładowanie...

Po pięciu latach Izrael i Turcja odbudowują dobre stosunki

• W obawie przed ISIS Izrael i Turcja odbudowują dobre relacje • 5 lat temu izraelscy komandosi wtargnęli na turecki statek zabijając osiem osób • Izrael obiecał zadośćuczynienie rodzinom ofiar • Podjęto też rozmowy ws. budowy rurociągu gazowego łączącego Izrael i Turcję
Share
Po pięciu latach Izrael i Turcja odbudowują dobre stosunki
Źródło: AFP, Fot: MUSTAFA OZER
d49jcdh

Według dziennika "Hurriyet" eksperci obu stron odbyli w tych dniach kolejną serię "owocnych spotkań"; rozmowy takie trwają już od wielu miesięcy.

Rząd Izraela zgodził się na zadośćuczynienie rodzinom ośmiu obywateli tureckich, którzy uczestniczyli w rejsie Flotylli Wolności płynącej w 2010 roku do Strefy Gazy i zginęli podczas abordażu tureckiego statku "Mavi Marmara" przez izraelskich komandosów.

Poinformował o tym w czwartek przedstawiciel izraelskich władz, który zastrzegł sobie anonimowość.

d49jcdh

To samo źródło podało, że porozumienie zostało osiągnięte w toku spotkań przedstawiciela kierownictwa izraelskiego Mosadu z podsekretarzem stanu w tureckim MSZ Feridunem Sinirlioglu.

Porozumieli się oni także wstępnie w sprawie mającej się wkrótce rozpocząć budowy rurociągu do przesyłania gazu ziemnego z Izraela do Turcji.

Na początku tego tygodnia ocieplenie stosunków z Izraelem sygnalizował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Podkreślił on, że na tej normalizacji skorzysta cały region.

Zobacz także: Nowe ataki Palestyńczyków w Jerozolimie

d49jcdh

Podziel się opinią

Share
d49jcdh
d49jcdh
Więcej tematów