Trwa ładowanie...

"Plac kultury i obywateli". Co nas czeka na pl. Defilad? [PROGRAM]

Przede wszystkim: dużo darmowych przedstawień i koncertów.

"Plac kultury i obywateli". Co nas czeka na pl. Defilad? [PROGRAM]
d265bxu
d265bxu

Kameralne koncerty muzyki poważnej oraz pokazy filmowe i teatralne to niektóre atrakcje przygotowane w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji projektu "Plac Defilad". Tegoroczna edycja pod hasłem "Plac kultury i obywateli" potrwa do połowy września.

Podobnie jak w ubiegłych latach plac Defilad będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów dzięki zieleni miejskiej, jest także duży stół z kilkudziesięcioma miejscami oraz specjalny pawilon, który będzie połączeniem sceny, ekranu kinowego i przestrzeni warsztatowej.

Plac Defilad do połowy września ma być kulturalnym podwórkiem Warszawy, na którym będą odbywały się nie tylko koncerty, pokazy filmowe i teatralne, ale także debaty i konsultacje. Ponadto plac ten ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli po prostu odpoczywać i spędzać wolny czas. Pierwsze wydarzenia w ramach projektu "Plac Defilad" odbyły się już w ostatni weekend.

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak powiedział w poniedziałek, że projekt "Placu Defilad" i "impuls, który wyszedł z tego placu" powoli zmienia warszawskie instytucje kultury, które "przekraczają swoje mury" i wychodzą w przestrzeń miejską, do mieszkańców.

- Warto wspomnieć o Teatrze Powszechnym, który w zeszłym roku realizował festiwal "Otwarta Ząbkowska", w tym roku "Ogród Powszechny", warto wspomnieć o Muzeum Powstania Warszawskiego, które również symbolicznie przekroczyło mur dzielący je od ul. Towarowej i stworzyło miejsce "Pokój na lato" - powiedział Jóźwiak.

d265bxu

Kameralne i darmowe występy

Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej-Opery/OFF i Sceny Młodych przygotuje cykl sześciu koncertów w ramach wydarzeń towarzyszących 26. edycji Festiwalu Mozartowskiego.

Kolejny projekt artystyczny "Transkrypcje" przygotował Marcin Masecki, który przepisał dziewięć symfonii Beethovena na mniejsze składy instrumentalne. Koncertów będzie można wysłuchać w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 13 na placu Defilad lub we foyer Teatru Studio.

Również miłośnicy jazzu nie powinni czuć się zawiedzeni. Masecki skompletuje własny 13-osobowy big band i przedstawi repertuar bazujący na nowych aranżacjach standardów złotej ery jazzu, doprawianych autorskimi komentarzami. Na placu Zagra także Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Na placu nie zabraknie także kina letniego, po raz drugi organizatorzy przygotują cykl filmowy "Wszyscy jesteśmy fotografami" pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego. Filmy na placu pokaże też Kinoteka, warszawskie kino mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki . Dla miłośników teatru zaplanowano cykl czytań performatywnych i pokazów monodramów.

d265bxu

Miejska strefa sportu

Dom Spotkań z Historią przygotowuje projekt "Wyłącz System", który będzie wpisywał się w zakończenie obchodów rocznicy wyborów parlamentarnych z 1989 roku. 4 czerwca na placu zagrają m.in. Maciej Maleńczuk i zespół Voo Voo. Natomiast Fundacja Puszka zorganizuje międzynarodowy konkurs "Futuwawa" poświęcony najlepszym projektom dla Warszawy przyszłości. Do tej pory odbyły trzy edycje, w tym roku konkurs poświęcony będzie właśnie placowi.

Ponadto - * jak już informowaliśmy wcześniej* - na placu Defilad powstanie plaża, która będzie miejską strefą sportu - zapowiada rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. Wywrotki zwożą już piach, który posłuży do usypania plaży, boiska siatkarskiego, piłkarskiego i do badmintona. Wielkie otwarcie planowane jest na początek czerwca.

d265bxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d265bxu
Więcej tematów