Trwa ładowanie...
d48ortj

Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B

Po roku od powrotu z Auschwitz, jego były włoski więzień ustalił skład Cyklonu B, używanego w komorach gazowych w obozów koncentracyjnych. Produkcja tej substancji była objęta ścisłą tajemnicą w czasie wojny. Tym byłym więźniem był znany pisarz Primo Levi z Turynu, który z wykształcenia był chemikiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Primo Levi
Primo Levi (Primo Levi Center)
d48ortj

Z okazji tegorocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, rezultaty jego badań ukazały się w zbiorze zatytułowanym "Cosi fu Auschwitz", czyli "Taki był Auschwitz". Współautorem tomu jest doktor medycyny Leonardo De Benedetti, który towarzyszył przyszłemu pisarzowi w drodze powrotnej do Turynu, skąd obaj pochodzili.

Już w Katowicach sporządzili oni raport na temat warunków sanitarnych panujących w obozie zagłady. Razem też w 1971 roku przygotowali dla berlińskiej prokuratury materiały dotyczące pułkownika SS Friedricha Bosshammera, oskarżonego o wysłanie do obozów zagłady trzech i pół tysiąca włoskich Żydów. Do dokumentów pisarz dołączył niemiecki przekład swoich wspomnień pod tytułem "Czy to jest człowiek". Prokurator Dietrich Hoelzner włączył książkę do akt sprawy hitlerowskiego zbrodniarza.

d48ortj

Podziel się opinią

Share

d48ortj

d48ortj
Więcej tematów