Trwa ładowanie...
d2dze3g
IAR

PiS przeciwko JOW i za finansowaniem partii z budżetu

PiS jest przeciwko wprowadzeniu Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - mówi rzecznik sztabu wyborczego tej partii Marcin Mastalerek. Gość radiowej Jedynki powiedział, że PiS od lat konsekwentnie opowiada się za ordynacją proporcjonalną.
Share
PiS przeciwko JOW i za finansowaniem partii z budżetu
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d2dze3g

Zdaniem Mastalerka, JOW-y podzieliłyby Polskę. Argumentował, że proporcjonalna ordynacja jest lepsza, w Polsce nie sprawdziłyby się JOW-y i kraj zostałby podzielony na część północno-zachodnią, gdzie mandaty uzyskiwaliby przedstawiciele PO i południowo-wschodnią, gdzie mandaty braliby działacze PiS.

- Tymczasem partie, mające około 10 procent poparcia - to głosy 2-3 milionów obywateli - nie miałyby w Sejmie swoich reprezentantów - powiedział Mastalerek.

Dodał, że PiS nie chce też zmian w systemie finansowania partii politycznych. - Pieniądze z budżetu są standardem w krajach Unii - przypomniał rzecznik PiS. - To co proponuje PO czyli zmianę systemu, to jest spychanie Polski w stronę Ukrainy i Białorusi - stwierdził. Jego zdaniem wówczas partie finansowane byłyby przez oligarchów, a więc mielibyśmy "patologie, czyli kupowanie ustaw" - przekonywał Mastalerek.

d2dze3g

PiS wnioskuje o rozszerzenie wrześniowego referendum o dodatkowe pytania. Miałyby one dotyczyć obniżenia wieku emerytalnego, posyłania 6-latków do szkół oraz ochrony Lasów Państwowych przed prywatyzacją. - Skoro wydajemy 100 milionów złotych, musimy zrobić wszystko, by frekwencja była jak największa - dodał poseł.

PSL z kolei apeluje o odwołanie wrześniowego referendum. Do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zwrócił się wczoraj za pośrednictwem mediów minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL-u. Przekonywał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę. Podobnie wypowiadała się szefowa sztabu wyborczego ludowców.

d2dze3g

Podziel się opinią

Share
d2dze3g
d2dze3g
Więcej tematów