Trwa ładowanie...

PiS może dołączyć do frakcji PO w Europarlamencie. "W kupie siła"

Obecnie europosłowie PiS należą do klubu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Brexit i odejście brytyjskich europarlamentarzystów, którzy stanowią trzon wspomnianej frakcji, może skłonić PiS do zasilenia Europejskiej Partii Ludowej, do której należą m.in. posłowie PO.

Share
PiS może dołączyć do frakcji PO w Europarlamencie. "W kupie siła"
Źródło: Fotolia
d1sg5uh

EPL jest najliczniejszą siłą w Parlamencie Europejskim - dysponuje 216 z 751 mandatów. Jak tłumaczy "Gazecie Wyborczej" jeden z europejskich dyplomatów PiS, europosłowie z ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mogliby pomóc frakcji w przeforsowaniu budżetu w preferowanej przez EPL formie.

W zamian za zmianę frakcji, PiS uzyskałoby gwarancję realnego wpływu na europejską politykę, który może utracić, gdy szeregi ich obecnego ugrupowania opuszczą brytyjscy torysi. W obliczu prawdopodobnej marginalizacji klubu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS będzie musiało szukać nowych sprzymierzeńców.

d1sg5uh

Do Europejskiej Partii Ludowej należą PO i PSL, co z pewnością nie ułatwia decyzji kierownictwu PiS. Członkiem EPL jest jednak węgierski Fidesz Viktora Orbana, który ma wspierać dążenia polskiej partii rządzącej do zmiany frakcji.

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: gdyby nie Donald Tusk, to byłoby jeszcze gorzej

- W kupie siła. Razem mielibyśmy większe wpływy - powiedział "Wyborczej" jeden z polityków PiS.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sg5uh

Podziel się opinią

Share
d1sg5uh
d1sg5uh
Więcej tematów