Trwa ładowanie...

Pilne kontrole w całym kraju. Reakcja Ministerstwa Rodziny na tekst WP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poleciło wszystkim wojewodom w trybie natychmiastowym przeprowadzenie kontroli we wszystkich Domach Pomocy Społecznej w Polsce – dowiaduje się Wirtualna Polska. To reakcja na tekst WP "Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem". Jak ujawniliśmy, w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, prowadzące ośrodek siostry prezentki znęcają się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

Pilne kontrole w całym kraju. Reakcja Ministerstwa Rodziny na tekst WP Pilne kontrole w całym kraju. Reakcja Ministerstwa Rodziny na tekst WP Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d1dbxqh
d1dbxqh

- Sprawa jest bulwersująca, nigdy nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Osoby z niepełnosprawnościami muszą być szczególnie chronione. W tej sytuacji zawiódł system kontroli i ostrzegania – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.

- Szczegóły sprawdzi prokuratura, bo wiemy, że pojawiały się sygnały o nieprawidłowościach. Kontrolę nad DPS-ami sprawuje Urząd Wojewódzki, wiem, że w tym ośrodku kontrola już trwa. Zobaczymy, gdzie jest przyczyna tego, że informacje o nieprawidłowościach tak późno dotarły do organów ścigania i Urzędu Wojewódzkiego – dodaje wiceminister.

Stanisław Szwed przekazał też, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało wszystkim Urzędom Wojewódzkim polecenie przeprowadzenia kontroli Domów Pomocy Społecznej w całej Polsce.

– To odpowiedź na tę sytuację. Decyzja została już wydana przez minister Marlenę Maląg. Potrzebujemy informacji, czy w innych ośrodkach nie dzieją się podobne rzeczy. Termin jest natychmiastowy, chcemy, żeby kontrola była szybka. Każdy przypadek musi zostać dokładnie zbadany, pod względem odpowiedzialności karnej oraz po to, by stworzyć mechanizmy, by do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości – deklaruje Stanisław Szwed.

Horror w DPS. "To nie jest jednostkowy przypadek, jest ich więcej"

W mediach społecznościowych pojawił się również wpis szefowej resortu. "Zwróciłam się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami" - napisała Marlena Maląg.

Piekło dzieci u zakonnic. Wstrząsający reportaż WP

Dziennikarze Wirtualnej Polski Szymon Jadczak i Dariusz Faron opisali systemową przemoc, do której dochodziło w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. W ośrodku znajdują się dzieci oraz niesamodzielni intelektualnie dorośli. Dom jest prowadzony przez zakon sióstr prezentek.

d1dbxqh

Zakonnice dopuszczały się wobec podopiecznych bicia, zamykania w klatkach, wyzwisk, gróźb oraz wiązania do łóżek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dbxqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dbxqh
Więcej tematów