Trwa ładowanie...
27-08-2014 01:59

Petro Poroszenko: powstanie plan "absolutnie obustronnego" zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział po rozmowach w Mińsku, że wkrótce będzie opracowany plan zawieszenia broni na wschodzie kraju. - Plan musi mieć absolutnie dwustronny charakter (...) Naszym celem jest pokój. Domagamy się zdecydowanych kroków, które dadzą pokój ukraińskiej ziemi - zaapelował. Strona ukraińska nalegała na natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników i jeńców, którzy są w rękach separatystów.

Petro Poroszenko: powstanie plan "absolutnie obustronnego" zawieszenia broni na wschodzie UkrainyŹródło: PAP/EPA, fot: MYKOLA LAZARENKO
d2xstge
d2xstge

Ukraiński prezydent przyznał, że rozmowy w Mińsku były "poważne i kompleksowe", a jednym z tematów było uregulowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Petro Poroszenko poinformował, że idea planu pokojowego dla tego regionu "została poparta przez wszystkich bez wyjątku obecnych przywódców państw". Według Poroszenki, na spotkaniu uznano za konieczne ożywienie pracy tzw. grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli OBWE ds. uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie.

Prezydent Ukrainy podziękował przedstawicielom Unii Europejskiej za zdecydowane wsparcie Ukrainy podczas spotkania.

- Naszym celem jest pokój. Domagamy się zdecydowanych kroków, które dadzą pokój ukraińskiej ziemi - mówił. Kluczową kwestią omawianą w Mińsku było uszczelnienie ukraińsko- rosyjskiej granicy w celu zapobieżenia dozbrajania separatystów oraz konieczność porozumienia w tej sprawie służb granicznych obu państw. Strona ukraińska nalegała na natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników i jeńców.

Petro Poroszenko poinformował też, że kolejna tura negocjacji na szczeblu ministerialnym w kwestiach energetycznych między Ukrainą, Unią Europejską i Rosją odbędzie się 6 września.

d2xstge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xstge
Więcej tematów