Trwa ładowanie...
d2ci7bn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pentagon: uderzenia lotnictwa USA nie osłabiły Państwa Islamskiego

Ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo działań zbrojnego ugrupowania Państwo Islamskie, które zajęło znaczne obszary północnego Iraku, ale jest nieprawdopodobne, by w istotny sposób osłabiły tę organizację - oświadczył Pentagon.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotniskowiec USS George H.W. Bush
Lotniskowiec USS George H.W. Bush (PAP/EPA, Fot: JOSHUA CARD)
d2ci7bn

Wyższy przedstawiciel ministerstwa obrony, generał William Mayville powiedział dziennikarzom, że uderzenia z powietrza przyhamowały na pewien czas ofensywę Państwa Islamskiego w kierunku będącego stolicą irackiego autonomicznego Kurdystanu miasta Irbil, ale jest nieprawdopodobne, by wywarły wpływ na jego operacje w innych częściach Iraku lub Syrii.

- Oceniamy, że uderzenia lotnicze USA w północnym Iraku osłabiły operacyjne tempo Państwa Islamskiego i czasowo zakłóciły jego posuwanie się w kierunku prowincji Irbil. Jest jednak nieprawdopodobne, by uderzenia te wywarły wpływ na ogólny potencjał Państwa Islamskiego lub jego operacje na innych terenach Iraku czy Syrii - zadeklarował Mayville.

Według niego zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego nie zmniejsza się, gdyż "ugrupowanie to nadal skupia się na zabezpieczaniu oraz zdobywaniu dalszych terenów w Iraku i będzie nadal atakować irackie oraz kurdyjskie siły bezpieczeństwa i ich placówki, jak też jazydów, chrześcijan i inne mniejszości".

Jak poinformowali zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) podjęła bezpośrednie dostawy broni dla walczących z Państwem Islamskim bojowników kurdyjskich.

d2ci7bn

Podziel się opinią

Share

d2ci7bn

d2ci7bn
Więcej tematów