Trwa ładowanie...

Patryk Jaki ujawnia: Jakub A. zrezygnował z adwokata

- Jakubowi A. przeczytano jego prawa i zapytano, czy chce skorzystać z adwokata. Odpowiedział, że nie - mówił w rozmowie z Polsat News Patryk Jaki. Eurodeputowany PiS po raz kolejny skrytykował oświadczenie Adama Bodnara ws. zatrzymania podejrzanego o morderstwo na 10-letniej Kristinie.

Share
Patryk Jaki ujawnia: Jakub A. zrezygnował z adwokata
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2dhv16

Były wiceminister sprawiedliwości poinformował, że śledczy dwukrotnie proponowali Jakubowi A. obecność obrońcy. - Mimo jego odmowy, prokuratura zwróciła się z wnioskiem do sądu o wyznaczenie mu adwokata - dodał Jaki. Polityk dodał, że podejrzanemu na przesłuchanie dowieziono potrzebne ubrania.

"Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony" - napisał RPO w oświadczeniu udostępnionym w czwartek.

Skrytykowało je wielu polityków rożnych opcji, w tym Patryk Jaki. Eurodeputowany z ramienia PiS stwierdził, że "Rzecznik Praw Obywatelskich, ważna instytucja konstytucyjna, powinien to sprawdzić, zanim postawi takie zarzuty". - To jest dla niego samo w sobie kompromitujące - podkreślił Jaki.

W rozmowie z Polsat News Jaki stwierdził, że "Platforma Obywatelska i jej reprezentant Rzecznik Praw Obywatelskich chcą, aby policjanci i służba więzienna służyli przestępcom". - Państwo powinno karać i działać w granicach prawa. Musi być sprawne. Nie może być tak, że przestępcy wygrywają z państwem - dodawał europoseł.

d2dhv16

Patryk Jaki, tym razem na antenie TVP Info, stwierdził że "ludzie PO po raz kolejny stają po stronie przestępców, bo być może chcą zwiększyć poparcie dla siebie w zakładach karnych". - Ono i tak jest już bardzo wysokie - mówił europoseł PiS.

Na jego wypowiedź zareagował Sławomir Neumann. "Komentarz jeden. Dureń" - napisał na Twitterze szef klubu parlamentarnego.

Dzielące oświadczenie RPO

Adam Bodnar w czwartkowym oświadczeniu stwierdził przede wszystkim, że zatrzymanie 22-letniego Jakuba A. ws. brutalnego zabójstwa Kristiny nie przebiegło poprawnie. Rzecznik praw obywatelskich jest zdania, że pogwałcono prawa mężczyzny podejrzanego o mord 10-latki.

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki" - napisano w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (podległa ono RPO).

d2dhv16

Jak zaznaczył Rzecznik, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

Zobacz także: Zamieszanie po wpisie o Tusku. Minister rządu PiS się tłumaczy

d2dhv16

Podziel się opinią

Share
d2dhv16
d2dhv16
Więcej tematów