Trwa ładowanie...
d3c4t8k
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież kontra węgiel. A Polska ma kłopot

O nowej encyklice papieża Franciszka nt. ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież kontra węgiel. A Polska ma kłopot
(PAP/EPA, Fot: CLAUDIO PERI)
d3c4t8k

Z papieskim dokumentem, który jest już tłumaczony, m.in. na polski, i zostanie zaprezentowany, kłopot może mieć Polska.

Jak dowiedziała się "Rz", papież sporo miejsca poświęca w nim bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związaną z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie.

Dokument uznaje się za "antywęglowy" - pisze "Rz", której osoba znająca treść encykliki mówi: w Watykanie słyszy się też głosy, że jest "antypolska".

d3c4t8k

Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2 - przypomina gazeta.

Encyklika na pewno nie jest wymierzona w ciężko pracujących górników - uważa franciszkanin Stanisław Jaromi, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka. To będzie raczej próba zwrócenia uwagi rządzącym na problemy sektora: od lat mówi się o restrukturyzacji, wdrażaniu nowych technologii, które mają zmniejszyć emisję CO2, a w istocie niewiele się w tej sprawie dzieje - mówi.

Zobacz również: Papież przechwycił pizzę jadąc papamobile!

d3c4t8k

Podziel się opinią

Share

d3c4t8k

d3c4t8k
Więcej tematów