Trwa ładowanie...

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Józefa Michalika

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Józefa Michalika z funkcji metropolity przemyskiego - informuje tygodnik "Niedziela". Polecił mu jednak pełnić tę posługę do osiągnięcia kanonicznego wieku emerytalnego i wyznaczenia następcy.

Share
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Józefa Michalika
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d313pf6

W połowie bieżącego roku abp Michalik zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o to, by wyznaczył jego następcę i pozwolił mu odejść na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku 75 lat.

W krótkim komunikacie do kapłanów i wiernych archidiecezji przemyskiej, metropolita informuje, że papież przychylił się do tej prośby.

Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. i zgodnie z prawem kanonicznym wiek emerytalny osiągnie w kwietniu 2016 r. Ordynariuszem przemyskim został mianowany przez św. Jana Pawła II 17 kwietnia 1993 r. Przez dwie kadencje (w latach 2004 – 2014) był także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

d313pf6

Metropolita przemyski znany jest z dość kontrowersyjnych wystąpień. W październiku 2013 roku, przed rozpoczęciem 363. Zebrania Plenarnego KEP, zabrał głos w sprawie pedofilii. Powiedział wówczas, że: "wielu tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga".

Wypowiedź wywołała falę krytyki, której nie zahamowały nawet natychmiastowe przeprosiny arcybiskupa. Tłumaczył, że jego słowa były pomyłką wynikłą z pośpiechu.

d313pf6

Podziel się opinią

Share
d313pf6
d313pf6
Więcej tematów