Trwa ładowanie...

Papamobile poszły pod młotek. Licytacja aut papieża Franciszka

Samochody prezentowane są na placu przy kościele św. Anny w Warszawie oraz na krakowskim Starym Rynku.

Papamobile poszły pod młotek. Licytacja aut papieża Franciszka
d3elaps
d3elaps

Trzy granatowe volkswageny golfy, którymi poruszał się po Polsce papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży, od poniedziałku można licytować na popularnym internetowym serwisie motoryzacyjnym – poinformowano na konferencji prasowej. Licytacja potrwa do 9 października. Samochody prezentowane są na placu przy kościele św. Anny w Warszawie oraz na krakowskim Starym Rynku.

Samochody z tablicami rejestracyjnymi: K1 POPE i kolejnymi K2 oraz K3, posiadają certyfikaty dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdana Korduli, oparte na oświadczeniach BOR-u, że były używane przez papieża Franciszka podczas jego pobytu w Polsce.

Prezentacja aut

Ich cena wynosi ok. 80 tys. zł, ale organizatorzy aukcji spodziewają się, że zostanie znacznie przekroczona. Dwa samochody z wystawionych na aukcję od wtorku będą prezentowane w Warszawie i Krakowie. Czwarty samochód nie został wystawiony na aukcję i będzie przeznaczony na potrzeby krakowskiej Caritas.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży aut oraz z licytacji specjalnie przygotowanych cegiełek zostaną w całości przekazane na cele prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej akcji charytatywnej "Misericordes".

Cele akcji

Celami akcji są: zakup mobilnej kliniki dla uchodźców z Syrii w Libanie, a także zakup wyposażenia domu dla osób starszych i niepełnosprawnych "Dom Miłosierdzia" oraz magazynu żywności "Chleb Miłosierdzia", wybudowanych w Brzegach z okazji Światowych Dni Młodzieży.

d3elaps

Akcja jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o materialne owoce Roku Miłosierdzia.

"Realizacja idei Ojca Świętego"

- Miałem ten przywilej, że jeździłem tymi samochodami z ojcem świętym. Widziałem, że ojciec święty był zadowolony z tych samochodów, ponieważ jemu chodzi o obraz Kościoła, który stara się być Kościołem ubogim i dla ubogich. (…) Nie są to wielkie samochody, są one dostępne dla ludzi, a jeśli sprzedamy je dobrze, to będziemy mogli pomóc innym – powiedział metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. "Cieszę się, że ŚDM nadal trwają, bo przecież sprzedaż tych samochodów to realizacja idei ojca świętego Franciszka kościoła ubogiego dla ubogich – dodał kardynał.

Samochody można licytować pod adresem: charytatywni.allegro.pl/papamobile. "Sportsvan to przede wszystkim samochód rodzinny, to auto niezwykle przestronne i wygodne. Pod maską znajduje się silnik o mocy 110 kM, automatyczna skrzynia DSG; jedyna opcja z listy wyposażenia dodatkowego, która została wybrana, to dywaniki" – powiedział o sprzedawanych samochodach rzecznik Volkswagen Group Polska Tomasz Tonder.

Mobilna klinika

Caritas Archidiecezji Krakowskiej udało się już zebrać część pieniędzy na klinikę mobilną i dwa budynki w Brzegach, które są już doposażane. "Dom Miłosierdzia" ruszy od października i będzie domem środowiskowego wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych, a na jego piętrze znajdą się tzw. mieszkania chronione dla osób potrzebujących.

d3elaps

Drugi budynek - tzw. "Dom Chleba" - jest centrum logistycznym Caritas Archidiecezji Krakowskiej do przechowywania i dystrybucji żywności bezpośrednio do parafii i praktycznie rozpoczął już działalność. Na systematyczną pomoc będzie mogło liczyć ok. 80 tys. mieszkańców.

W pierwszym etapie projektu „Misericordes”, zorganizowanego przez krakowską Caritas, w ramach którego zbierano datki i licytowano papieskie pamiątki, udało się zebrać blisko 200 tys. zł. Wśród licytowanych pamiątek znajdował się m.in. papieski rower Colnago (40 tys. zł), kopia ręcznie haftowanej stuły papieskiej (33 tys. zł) i buty wykonane dla papieża (28 tys. zł).

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbyły się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP).

d3elaps

Źródło: (pap)

d3elaps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3elaps
Więcej tematów