Trwa ładowanie...
23-02-2017 13:57

"Pani konto zostało zaatakowane. Wszystko potwierdzi policja." Jak oszuści kontrolują telefony stacjonarne?

Dzwonią do starszych osób i alarmują: "Pani konto bankowe zostało zaatakowane. Żeby ocalić pieniądze musi pani przelać wszystkie oszczędności. Proszę zadzwonić na numer alarmowy – policja wszystko potwierdzi."

"Pani konto zostało zaatakowane. Wszystko potwierdzi policja." Jak oszuści kontrolują telefony stacjonarne?Źródło: fotolia/archiwum prywatne
d3b9kmv
d3b9kmv

Oszuści wyłudzający pieniądze od starszych osób rozwijają się w swoim fachu. Popularne niegdyś metody "na wnuczka" zostają powoli wypierane sztuczkami wykorzystującymi technologiczne triki. Oszuści potrafią z łatwością przejąć kontrolę nad numerem stacjonarnym starszej osoby i zarządzać przychodzącymi oraz wychodzącymi połączeniami.

Pani konto zostało zaatakowane przez grupę przestępczą

"Kilka miesięcy temu do mojej mamy zadzwonił telefon. Jakiś mężczyzna przedstawił się jako policjant, powiedział "Pani konto zostało zaatakowane przez grupę przestępczą. Żeby ocalić pieniądze musi pani natychmiast przelać wszystkie oszczędności na bezpieczny numer konta". Mężczyzna podał mamie numer, a po chwili dodał "Wiem, że brzmi to niewiarygodnie. Żeby przekonać się, że mówię prawdę, proszę zadzwonić pod numer alarmowy i podać swoje nazwisko. Policja wszystko potwierdzi" opowiada syn pani Janiny, 84-letniej mieszkanki Warszawy.

Kobieta rozłączyła się, ale zamiast na policje, wykręciła numer syna. Ku jej zaskoczeniu, w słuchawce odezwał się głos nieznajomego mężczyzny "Komisariat policji, słucham."
"Ale ja nie dzwoniłam na policję" powiedziała Pani Janina, a jej rozmówca natychmiast się rozłączył. Użyła telefonu komórkowego, żeby skontaktować się z synem, który od razu wezwał policję. Okazało się, że oszuści przejęli całkowitą kontrolę nad telefonem stacjonarnym Pani Janiny.

Jak to działa? Inspiracja z lat 90-tych.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

"Prawdopodobnie oszustwo przy pomocy telefonów stacjonarnych opiera się na dostępie do kabli telefonicznych. Oszust może z łatwością podpiąć się pod kable na klatce schodowej lub w piwnicy bloku należącego do osoby oszukiwanej. Pod kable można podłączyć urządzenie, które działa podobnie do aparatu telefonicznego i przejmuje całkowitą kontrolę nad telefonem, do którego prowadzą kable" mówi programista firmy TouK, inż. elektroniki - Bartek Zdanowski.

d3b9kmv

"Złodzieje z komórki dzwonią do starszej osoby, recytują tekst o konieczności przelania pieniędzy i zachęcają do kontaktu z policją, która ma zapewnić, że przekazane przez nich informacje są prawdziwe. Starsza osoba odkłada słuchawkę. Oszuści podłączają swoje urządzenie, przejmując kontrolę na linią. Starsza osoba podnosi słuchawkę ponownie i wykręca numer na policję. Oszuści są podłączeni, być może symulują sygnał, który słychać przed uzyskaniem połączenia i po chwili zgłaszają się jako policjanci."

Skonstruowanie urządzenia przejmującego kontrolę nad telefonem wcale nie jest trudne, ani drogie. Wystarczy przerobić aparat telefoniczny i zapewnić mu własne źródło prądu.

(fot. Phreakomat fot. archiwum prywatne)
Źródło: (fot. Phreakomat fot. archiwum prywatne)

"Podobnych urządzeń używali w latach 90-tych tzw. Phreakerzy (phreaking – phone breaking), którzy zajmowali się wpinaniem w kable i dzwonieniem na koszt właściciela linii. Wówczas nazywani w mediach 'złodziejami impulsów" tłumaczy Zdanowski.

d3b9kmv

Jak się przed tym chronić?

"Opisany scenariusz jest typowym działaniem oszustów na tkz. policjanta" komentuje aspirant Tomasz Oleszczuk z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji.

Jak się okazuje podobne przekręty mogą się udać także bez przejmowania kontroli nad telefonem - "Oszuści korzystają z faktu, że starsze osoby, które odbierają telefon stacjonarny, często po rozmowie z oszustem zapominają rozłączyć połączenie, a oszust, który je nawiązał kolejnym razem, aby się uwiarygodnić, przedstawia się jako funkcjonariusz policji".

W takiej sytuacji przede wszystkim należy pamiętać, że policja nigdy nie dzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, zostawienie ich w jakimś miejscu, ani przelanie na inne konto.

d3b9kmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b9kmv
Więcej tematów