PolskaOtwarcie Forum Europejskiego

Otwarcie Forum Europejskiego


Premier Leszek Miller, prezydent Aleksander Kwaśniewski i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz (PAP)


Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, otwierając w poniedziałek Forum Europejskie na Zamku Królewskim w Warszawie, że Polska jest za budowaniem "Europy ojczyzn". Forum, zatytułowane "Wspólnie o przyszłości Europy", ma umożliwić obywatelom wyrażanie poglądów, opinii i propozycji, dotyczących stanowiska Polski w najważniejszych sprawach związanych z Unią Europejską.

Prezydent powiedział, że Unia musi wybrać między kształtem wspólnotowym a narodowym wspólnoty. Poszukując nowego kształtu Europy trzeba, zdaniem prezydenta, uszanować różnorodność tożsamości i doświadczeń poszczególnych państw. Aleksander Kwaśniewski podkreślił potrzebę odwoływania się do fundamentalnych wartości, z których wyrasta nasza cywilizacja.

Przemówienia wygłosili też premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Premier Leszek Miller skrytykował ostatnie propozycje Komisji Europejskiej dla krajów kandydujących do Wspólnoty. Wyraził również przekonanie, że państwa członkowskie muszą wznieść się ponad doraźne interesy budżetowe i myśleć przez pryzmat całej - rozszerzonej Unii Europejskiej. Państwa te powinny poszukać sposobu na wzmocnienie gospodarek nowych państw członkowskich, a nie nadwyrężać ich kondycję poprzez niepewny dostęp do niektórych rynków.

Premier Miller podkreślił w swoim wystąpieniu, że ostatni etap negocjacji będzie obfitował w trudne sytuacje. Dodał, że zarówno państwa kandydujące jak i członkowie Unii Europejskiej muszą pamiętać, że wkrótce stanowić będziemy jeden organizm i jedną Unię. Polska i inne kraje kandydujące muszą pamiętać natomiast pamiętać - zdaniem premiera - o osiągnięciach dotychczasowego przebiegu integracji. Trzeba robić wszystko, by te dokonania wzmacniać - zaznaczył Miller.

Zdaniem premiera Unia powinna na nowy zdefiniować swoją rolę w świecie, a zwłaszcza w swoim najbliższym sąsiedztwie, jeśli chce być organem współdecydującym o rytmie wydarzeń międzynarodowych.

W obradach uczestniczą polscy członkowie Konwentu Europejskiego, mającego przygotować reformę Unii: Danuta Huebner, Józef Oleksy i Edmund Wittbrodt. Przed rozpoczęciem forum podkreślili oni wagę wzmocnienia roli Polski na arenie międzynarodowej. Zdaniem Oleksego, można ją zwiększyć poprzez wewnętrzny dialog. Poseł SLD dodał, że Polska chce znaleźć się w gronie 6 najważniejszych państw Unii. (IAR/PAP)(aka)

forumeuropejskiewarszawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)