Osama bin Laden oskarża USA i ostrzega Irakijczyków
Osama bin Laden, pozostający w ukryciu przywódca terrorystycznej Al-Kaidy, w opublikowanym nagraniu oskarżył USA o spiskowanie w celu przejęcia kontroli nad iracką ropą. Wezwał jednocześnie Irakijczyków, aby sprzeciwili się próbom odbudowy wspieranego przez USA rządu jedności narodowej.
W 56-minutowym nagraniu wideo opublikowanym na używanej przez dżihadystów stronie internetowej, Osama bin Laden ocenił, że Waszyngton dąży do zbudowania w Iraku baz wojskowych, aby zdominować cały region. W tym celu USA usiłują utworzyć w Iraku rząd jedności narodowej, który uznałby obecność amerykańskich wojsk i pozwolił Amerykanom na eksploatację irackich złóż ropy naftowej.
Osama bin Laden oskarżył Arabię Saudyjską o sekundowanie bliskowschodniej polityce Waszyngtonu, zaś saudyjskiego króla Abd Allaha ibn Abd al-Aziza as-Sauda określił mianem czołowego agenta USA.
Przywódca Al-Kaidy ostrzegł irackich sunnitów, aby nie podejmowali współpracy z tamtejszymi władzami, zakrawa to bowiem na apostazję i wichrzycielstwo.
Osama bin Laden zapewnił Palestyńczyków, że Al-Kaida zamierza wszcząć "dżihad" (świętą wojnę) także na ziemiach palestyńskich, nie może bowiem zaakceptować obecności tam Izraela.
Lider muzułmańskich terrorystów skrytykował również szyickich radykałów z libańskiego ugrupowania Hezbollah, za to, że po ponad miesięcznych walkach z Izraelem latem 2006 r. zaakceptowali obecność w Libanie sił pokojowych ONZ.
Osama bin Laden nie wspomina w swym orędziu o zamordowanej byłej premier Pakistanu Benzair Buttho, ani o wywołanej tym zdarzeniem sytuacji w tym kraju. Pominięcie tego wątku niesie według agencji Associated Press sugestię, że nagranie powstało wcześniej. Tym bardziej, że Al-Kaida była niegdyś zainteresowana wydarzeniami w Pakistanie i zapowiadała obalenie tamtejszego prezydenta Perveza Musharrafa
Wcześniej naczelny dowódca amerykańskich wojsk w Iraku David Petraeus ocenił, że Al-Kaida przejawia zaniepokojenie spadającą popularnością swych idei wśród irackich sunnitów. Sunnickie rady plemienne coraz częściej otwarcie sprzeciwiają się działaniom Al-Kaidy, a sunnickie milicje wspierają działania irackich sił bezpieczeństwa. Podejmowane przez Al-Kaidę próby zahamowania tego procesu przemocą potęgują jedynie wrogość wobec tej terrorystycznej siatki.
Podobną opinię, już po publikacji wystąpienia bin Ladena, wyraził rzecznik Białego Domu Tony Fratto. Jego zdaniem, nagranie dowodzi, że narastająca liczba Irakijczyków sprzeciwia się morderczej, nienawistnej ideologii Al-Kaidy. Dodał, że pokonanie Al-Kaidy w Iraku jest misją kluczowej wagi i musi się powieść.
Poprzednie oświadczenie bin Ladena, opublikowane w październiku br., również koncentrowało się na Iraku, zdradzając jego zaniepokojenie panującą tam sytuacją.