Trwa ładowanie...
08-05-2015 14:08

Opowiadacze kultury zdominują 11. Brave Festival we Wrocławiu

Opowiadacze z afrykańskiego plemienia griotów zdominują tegoroczną 11. edycję Brave Festival we Wrocławiu (woj. dolnośląskie). Kuratorką imprezy jest griotka Sona Jobarteh - pierwsza kobieta, która profesjonalnie gra na korze, świętym instrumencie griotów.

Opowiadacze kultury zdominują 11. Brave Festival we WrocławiuŹródło: Facebook, fot: Brave Festival
d1g2a9v
d1g2a9v

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny imprezy Grzegorz Bral, grioci to opowiadacze, ale również "wojownicy wojujący kulturą".

- Zaproponowałem Sonie Jabareth, by ułożyła program naszego festiwalu, a ona stwierdziła, że nie pamięta, by grioci występowali w Europie - dodał Bral.

Organizatorzy zapowiedzieli, że przez lipcowy tydzień trwania festiwalu odbędzie się kilkanaście plenerowych koncertów, przegląd filmów oraz działać będzie klub festiwalowy, w którym również zaplanowano występy opowiadaczy.

Gwiazdami części muzycznej będą wykonawcy związani z Afryką. Są to m.in. wirtuoz balafonu Balla Kouyate, gitarzysta vieux Farka Toure oraz zwany "Hendrixem n'goni" Abu Diarra.

d1g2a9v

- Na tym instrumencie nikt nie gra lepiej od niego. To tradycyjna harfa malijska - wyjaśnił Bral.

Podczas przeglądu filmowego będzie można obejrzeć przede wszystkim fabularną trylogię pustyni reżysera Nacera Khemira oraz jego dokumentalne produkcje.

Pierwszym elementem festiwalu, który nastąpi jeszcze w maju będzie posadzenie przez organizatorów 50 drzew na terenie Wrocławia. Będą to buki i graby.

Festiwalowi Brave co roku towarzyszy jego edycja skierowana do dzieci - Brave Kids. W tym roku wezmą w niej udział dzieci z Polski i m.in. Brazylii, Czeczenii czy Kirgizji. W tym roku Brave Kids warsztaty odbywają się m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Puszczykowie k. Poznania, Wałbrzychu i po raz pierwszy w Przemyślu. Ich finał, którym będzie wspólnie przegotowany spektakl teatralny, zostanie zaprezentowany 12 lipca we Wrocławiu.

d1g2a9v

Jak powiedziała producentka Brave Kids Justyna Warecka, w warsztatach edukacyjnych dzieci wezmą udział oprócz grup zagranicznych m.in. młodzież ze świetlicy środowiskowej z warszawskiej Pragi oraz zespół z Wałbrzycha, który kultywuje tradycje kultury górniczej tego miasta.

Dochód uzyskany ze sprzedaży biletów na Brave Festival co roku przekazywany jest organizacji charytatywnej Rokpa International, która po tragicznym trzęsieniu ziemi w Nepalu prześle je do tego kraju. W ocenie organizatorów będzie to około 150 tys. zł.

d1g2a9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g2a9v
Więcej tematów