Trwa ładowanie...

Opieka lekarska dla VIP-ów. Rząd poszerza zakres usług w związku z koronawirusem?

Jak ustaliła Wirtualna Polska, rząd w najbliższym czasie planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące "szczegółowego zakresu oraz warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących najważniejszym osobom w państwie”. Dzięki nowym przepisom VIP-y i ich rodziny skorzystają z pomocy lekarskiej "niezwłocznie” i "bez skierowania”. Według MSWiA, prace nad nowymi przepisami rozpoczęły się w 2019 roku i nie mają związku z obecną sytuacją.

Share
Opieka lekarska dla VIP-ów. Rząd poszerza zakres usług w związku z koronawirusem?Źródło: East News, fot: ARTUR BARBAROWSKI
d12ggh7

Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów pojawił się na stronach Kancelarii Premiera 5 marca, a więc dzień po tym, jak minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że w Polsce zdiagnozowano jeden przypadek pacjenta z koronawirusem.

Nowe przepisy mają obejmować prezydenta Polski, marszałka sejmu, marszałka senatu, prezesa rady ministrów, ich małżonków oraz członków rodzin będących na ich utrzymaniu.

bip.kprm.gov.pl
Źródło: bip.kprm.gov.pl, fot: bip.kprm.gov.pl

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, poprzedni zakres świadczeń opieki zdrowotnej "był nieadekwatny do potrzeb tych osób”. - Nie uwzględnia leczenia szpitalnego, świadczeń w zakresie opieki specjalistycznej, ratownictwa medycznego oraz pomocy doraźnej, świadczeń lekarza dentysty – piszą autorzy projektu.

d12ggh7

Wcześniejsze przepisy mówiły o "nagłym zachorowaniu, urazie, wypadku, zatruciu lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego”.

Zobacz też: Na kiedy przełożyć wybory? "Mamy dopiero 1. falę epidemiczną"

Nowe mówią o tym, by m.in. w przypadku nagłego zachorowania osobom uprawnionym przysługiwało prawo do: podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, leczenia stomatologicznego, ratownictwa medycznego i pomocy doraźnej.

Niezwłocznie i opłacane z budżetu MSWiA

"Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa wyżej, będą udzielane osobom uprawnionym bez skierowania, w warunkach: ambulatoryjnych, domowych albo szpitalnych, w terminie uzgodnionym z osobą uprawnioną, a w przypadkach gdy będzie tego wymagał stan zdrowia osoby uprawnionej – niezwłocznie" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

d12ggh7

Super-opieka jest finansowana z budżetu państwa, którą dysponuje MSWIA. Jest ona, co istotne, udzielana poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego. MSWiA od lat płaci szpitalom nie tylko za faktyczne leczenie, lecz także za gotowość do świadczenia usług, dyżury lekarzy i zespołów ratowniczych oraz asystę karetek podczas podróży polityków. Dotyczy to przede wszystkim prezydenta.

Politycy- pacjenci VIP mogą korzystać z usług Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów lub Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia dyrekcja szpitalu MSWiA w Warszawie podjęła decyzję o wstrzymaniu przyjmowania nowych pacjentów. W placówce zabrakło wolnych miejsc. Szpital w połowie marca został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. W całej Polsce działa sieć 19 takich szpitali, których głównym celem jest walka z chorobą COVID-19. Nieoficjalnie, problem w szpitalu MSWiA miał być przejściowy. Jak podało Radio TOK FM, szpital jest obłożony w około 60 procentach. A miejsca dla chorych są systematycznie uwalniane.

Ile kosztuje opieka dla VIP-ów? Administracja rządowa niechętnie ujawnia informacje na ten temat.

d12ggh7

Jak ujawniło oko.press w 2016 roku, mimo że prezydent Andrzej Duda ma zapewnione leczenie z budżetu MSWiA, Kancelaria Prezydenta zapłaciła Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA: 500 tys. zł za "świadczenie usług medycznych”, m. in. podczas oficjalnych wizyt i uroczystości z udziałem prezydenta i delegacji zagranicznych; 50 tys. zł za "pełnienie dyżurów medycznych podczas oficjalnych uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Rezydencji Belweder lub innym wskazanym miejscu”; 40 tys. zł za "świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny pracy (badania wstępne, okresowe, kontrolne) dla pracowników Kancelarii Prezydenta RP".

Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to drugi kwartał 2020 r.

Pytana o szczegóły Kancelaria Premiera nie odpisała nam na pytania. We wtorek wieczorem otrzymaliśmy za to informację z MSWiA. - Prace nad rozporządzeniem dotyczącym szczegółowego zakresu oraz warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących najważniejszym osobom w państwie rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Zmiany te nie mają, więc nic wspólnego z epidemią koronawirusa w Polsce, którego pierwszy przypadek w naszym kraju zdiagnozowano w marcu bieżącego roku - napisał nam wydział prasowy MSWiA.

Jeśli nawet, MSWiA zaczęło pracować nad projektem w 2019 roku, nie zmienia to faktu, iż projekt rozporządzenia ukazał się na stronach KPRM 5 marca. A więc tak jak informowaliśmy na początku, dokładnie dzień później po ujawnieniu w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12ggh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ggh7
d12ggh7
Więcej tematów