Trwa ładowanie...
d1y2jbj

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera. Wyróżniono ją za książkę "Bieguni"

Olga Tokarczuk została laureatką Man Booker International Prize. Jury doceniło jej książkę "Bieguni" w tłumaczeniu Jennifer Croft. Nagroda Bookera uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Bieguni" ukazali się na polskim rynku w 2007 roku
"Bieguni" ukazali się na polskim rynku w 2007 roku (East News)
d1y2jbj

Polska pisarka nagrodę odebrała podczas uroczystej gali w londyńskim Victoria and Albert Museum. Jury już przy okazji nominacji podkreślało oryginalność "Biegunów". Jej tytuł odnosi się do staroobrzędów prawosławia. Pisarka uznała, że bieguni są metaforą współczesnych wędrowców. Nad nagrodzoną powieścią pracowała trzy lata.

W Polsce "Bieguni" ukazali się w 2007 roku. Do szerszej publiczności trafiła po przetłumaczeniu na język angielski. O nominacji do Nagrody Bookera dla Tokarczuk poinformowano w marcu tego roku. Miesiąc później ogłoszono sześć pozycji, spośród których jury wyłoni zwycięzcę.

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie. Od 1969 r. do 2014 r. przyznawana była autorom pochodzącym ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe. Ostatnie edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących po angielsku - w zeszłym roku nagrodę otrzymał Amerykanin George Saunders za "Lincoln in the Bardo".

d1y2jbj

Zobacz także: Policja odkryła w dziupli mercedesa, którego nie ma jeszcze w salonach.

Międzynarodowa Nagroda Bookera jest natomiast przyznawana od 2004 r. za najlepszą powieść przetłumaczoną na język angielski. Laureaci (autorzy i tłumacze) za zwycięstwo otrzymują po 25 tys. funtów.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y2jbj

Podziel się opinią

Share

d1y2jbj

d1y2jbj
Więcej tematów