Trwa ładowanie...
24-12-2015 17:15

Około 200 ekstremistów z somalijskiego Al-Szabab przystało do tzw. Państwa Islamskiego

• Kenijska policja przekazała, że kolejni ekstremiści przyłączyli się do IS
• Jest to około 200 bojowników somalijskiej Al-Szabab
• Al-Szabab funkcjonuje w Somalii od 2011 roku, walczy o przejęcie władzy w kraju

Około 200 ekstremistów z somalijskiego Al-Szabab przystało do tzw. Państwa IslamskiegoŹródło: AFP, fot: MOHAMED MOKHTAR
d1iv86v
d1iv86v

Jak dowiedziała się agencja Associated Press, rozłamowa grupa działa na północy Kenii, niedaleko somalijskiej granicy i przeprowadziła w ciągu ostatnich dwóch tygodni co najmniej dwa ataki, zabijając jednego żołnierza i dwóch cywilów.

Przedstawiciel kenijskiej policji Joseph Boinett poinformował, że około dwustu islamskich ekstremistów z somalijskiej organizacji Al-Szabab oddzieliło się od niej i przystało do organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie. Boinett wskazał, że rozłam w Al-Szabab stanowi kolejne wyzwanie dla kenijskich sił bezpieczeństwa.

Kenia jest celem ataków przeprowadzanych przez somalijskich dżihadystów z Al-Szabab, które walczy o przejęcie władzę w Somalii. Zamachy te miały skłonić władze w Nairobi, które są sojusznikiem Zachodu w walce z islamistami, do wycofania kenijskich żołnierzy z przebywającego w Somalii międzynarodowego kontyngentu Unii Afrykańskiej.

Od 2011 roku związane z Al-Kaidą ugrupowanie Al-Szabab kontroluje znaczne obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie stosują prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne. Pod kontrolą Al-Szabab jest też stolica kraju, Mogadiszu.

d1iv86v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iv86v
Więcej tematów