Trwa ładowanie...
d3aychz
02-11-2015 19:46

Oficjalnie: odnaleziony u wybrzeży Bahamów wrak to "El Faro"

Amerykański Krajowy Zarząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) potwierdził, że odnaleziony przez marynarkę u wybrzeży Wysp Bahama wrak statku to kontenerowiec "El Faro". W katastrofie, której uległ miesiąc temu, zginęły 33 osoby, w tym 5 Polaków.

d3aychz

Zlokalizowanie jednostki potwierdziła Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Transportu, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy statku. Marynarka przeszukiwała rejon odnalezienia wraku od ponad tygodnia. Na miejscu wciąż trwają prace.

W ostatecznym zidentyfikowaniu jednostki pomógł zdalnie sterowany pojazd podwodny. Ekipa poszukiwawcza będzie teraz próbowała wydobyć urządzenie rejestrujące parametry rejsu - odpowiednik czarnych skrzynek w samolotach.

Spoczywający na dnie oceanu wrak w odległości 50 kilometrów na północny-wschód od położonej na Bahamach wyspy Crooked zlokalizowała jednostka "USNS Apache". Statek spoczywał w pozycji pionowej na głębokości 4,5 tysiąca metrów.

d3aychz

O odnalezieniu wraku, jeszcze bez potwierdzenia, że to "El Faro", informowano już dwa dni temu.

Katastrofa "El Faro"

Kontenerowiec, który - mimo ostrzeżeń meteorologów - wypłynął 29 września z Jacksonville na Florydzie do San Juan na Portoryko, został uszkodzony w wyniku uderzenia huraganu Joaquin i zatonął 1 października. Fale sięgały 15 metrów, a siła wiatru - 240 km/h. Z relacji załogi przed utratą łączności wiadomo, że statek miał nieczynne silniki, 15-stopniowy przechył, był uszkodzony i nabierał wody.

Akcja ratownicza nie przyniosła żadnego rezultatu. Znaleziono ciało jednego z marynarzy, zniszczoną szalupę, kamizelkę ratunkową i kilka kontenerów.

Na pokładzie "El Faro" były 33 osoby - 28 Amerykanów, członków załogi, oraz pięciu Polaków, którzy należeli do ekipy pomocniczej. Według armatora statek przed wypłynięciem przechodził remont w maszynowni, którym zajmowali się polscy specjaliści. Zdaniem ekspertów remont nie miał jednak wpływu na pracę silników.

Była to najtragiczniejsza katastrofa statku płynącego pod banderą USA od ponad 30 lat.

d3aychz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aychz
Więcej tematów