Od 17 lat znajduje się w śpiączce; teraz odłączą ją od sondy
Do kliniki w Udine na północy
Włoch dojechała karetka pogotowia, która przywiozła Eluanę
Englaro, znajdującą się od 17 lat w stanie wegetatywnej
śpiączki. W klinice tej ta 37-letnia kobieta ma zostać odłączona
od sztucznego odżywiania. Watykan powtarza, że będzie to "zabójstwo".
Zgodę na odłączenie kobiety od sondy wyraził w listopadzie zeszłego roku Sąd Najwyższy Włoch przyznając prawo jej ojcu do podjęcia takiej decyzji.
Beppino Englaro stoczył długą batalię sądową o otrzymanie zgody na przerwanie odżywiania córki. Jego argumentem przed sądami wszystkich instancji było to, że taka byłaby wola Eluany.
Inna placówka w Udine, która wcześniej zadeklarowała, że przyjmie kobietę, wycofała swą gotowość po tym, gdy minister zdrowia i opieki społecznej Maurizio Sacconi w wydanym komunikacie stwierdził, że w żadnej klinice we Włoszech nie można legalnie wykonać procedury odłączenia sondy. Jego zakaz na kolejnym etapie prawnej batalii został uznany za niezgodny z orzeczeniem Sądu Najwyższego.
18 stycznia 1992 roku mając 20 lat Eluana uległa wypadkowi samochodowemu, w rezultacie którego doznała ciężkiego uszkodzenia mózgu. Jej stan uznano za nieodwracalny. Umieszczona została w klinice w Lecco, gdzie od 1994 roku karmiona była przez sondę. Zajmowały się nią zakonnice, które wielokrotnie prosiły ojca o to, by pozwolił im dalej zajmować się jego córką.
Protokół odłączenia sondy w klinice w Udine przewiduje, że kobieta będzie karmiona jeszcze przez trzy dni, a następnie odżywianie zostanie przerwane.
"Przerwanie odżywiania to zabójstwo"
Wyjazdowi ambulansu ze szpitala w Lecco towarzyszyły w nocy gwałtowne protesty zgromadzonych tam obrońców życia, którzy usiłowali zablokować karetkę kładąc się na jej masce. Protestujący przynieśli transparenty z hasłami przeciwko eutanazji. Mieli też ze sobą chleb i wodę. Wznoszono okrzyki: "Nie zabijajcie jej, Eluana żyje". Interweniowała policja.
Watykański "minister zdrowia" kardynał Javier Lozano Barragan zaapelował: "Powstrzymajcie tę rękę zabójcy".
W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia powiedział, że przerwanie odżywiania to "zabójstwo". - Nie wiem, jak inaczej można zdefiniować decyzję o tym, by nie dawać komuś jeść - podkreślił kardynał Barragan. I dodał: zmierzamy coraz bardziej ku kulturze śmierci.
Na pytanie, czy po śmierci Eluany Kościół będzie czuł się pokonany, meksykański kardynał odparł: będziemy wszyscy pokonani. - Ale przede wszystkim pokonany zostanie szacunek dla ludzkiego życia - podkreślił kardynał Barragan.
Klinika w Udine jest otoczona przez tłum dziennikarzy i fotoreporterów. W jej pobliżu z inicjatywy miejscowej Kurii trwać będzie modlitewne czuwanie.
Sylwia Wysocka