Obchody Dnia Pułaskiego w Chicago
Uroczystości upamiętniające 266. rocznicę urodzin generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego - zorganizowano Muzeum Polskim w Ameryce, w Chicago.
04.03.2013 | aktual.: 05.03.2013 01:59
W Illinois "Casimir Pulaski Day" jest świętem stanowym obchodzonym od 1977 r. w każdy pierwszy poniedziałek marca. W dorocznych uroczystościach w Muzeum Polskim w Ameryce oprócz gubernatora stanu Illinois Patricka Quinna, burmistrza Chicago Rahma Emanuela, demokratycznej kongresmenki z Illinois Jan Schakowsky, udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji, na czele z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą oraz konsul generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska.
Po przemówieniach, w których podkreślano zasługi bohatera dwóch kontynentów oraz bliskie stosunki łączące Polskę i USA, złożono wieniec pod obrazem Stefana Batowskiego "Generał Pułaski pod Savannah". Płótno do Chicago trafiło na początku lat 30. XX wieku. W 1941 roku Związek Polek wykupił obraz od Art Institute w Chicago i przekazał go Muzeum Polskiemu w Ameryce, gdzie obecnie się znajduje.
"Pamięć o generale jest czczona w innych częściach Stanów Zjednoczonych, chociaż w innym terminie. Na Wschodnim Wybrzeżu obchody są organizowane w październiku w rocznicę śmierci generała Pułaskiego. Wtedy w Nowym Jorku ma miejsce Parada Pułaskiego. Illinois zdecydowano się jednak, by obchodzić dzień urodzin generała" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, Jan Loryś. Przypomniał, że bohater konfederacji barskiej i walk o niepodległości Stanów Zjednoczonych urodził się 4 marca 1745 roku.
Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA Herberta Hoovera. W 2009 r. generał Kazimierz Pułaski w uznaniu jego zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych otrzymał honorowe obywatelstwo amerykańskie. Uchwaloną przez Kongres USA rezolucję podpisał prezydent Barack Obama.
W stanie Illinois Dzień Kazimierza Pułaskiego jest dniem wolnym od pracy dla urzędów miejskich i powiatowych. Do ubiegłego roku w tym dniu wolne od nauki mieli także uczniowie wszystkich chicagowskich szkół publicznych (CPS). Decyzja o likwidacji wolnego wzbudziła spore kontrowersje w środowisku polonijnym; burmistrz Chicago Rahm Emanuel tłumaczył, że uczniowie będąc szkole w Dzień Pułaskiego mają przynajmniej szansę nauczyć się, kim był generał zasłużony dla Ameryki.
"Dodaliśmy do programu nauczania zajęcia, na których uczniowie dowiadują się o prawdziwych zasługach Kazimierza Pułaskiego, o zasługach Polaków, którzy przenieśli się do tego kraju (do USA - PAP). Są w szkole, więc się uczą" - powiedział burmistrz Emanuel.
Ocenia się, że w całych Stanach Zjednoczonych - nawet w regionach, gdzie nie ma Polaków - jest 175 miasteczek, hrabstw i ulic nazwanych imieniem Pułaskiego (ang. Pulaski).
Dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś w rozmowie z PAP przypomina, że okręt, który Stany Zjednoczone podarowały Polsce w 2000 roku nosił właśnie imię generała Kazimierza Pułaskiego. "Mimo, że Pułaski był generałem wojsk lądowych a nie marynarzem. Co też jest symboliczne" - stwierdził Loryś. ORP "Generał Kazimierz Pułaski" wszedł w skład Marynarki Wojennej w marcu 2000 r. Już pod polską banderą, w czerwcu 2002 r., rozpoczął stałą współpracę z siłami NATO.