O odwołaniu rozprawy dowiesz się z internetu. Gdańsk wprowadził e‑protokół
Z gdańskich sądów rejonowych znikają tradycyjne papierowe akta, a terminy rozpraw i uzasadnienia orzeczeń przeczytasz w internecie.
E-protokół został wprowadzony do polskiego systemu sądownictwa, dzięki nowelizacji Kodeksu postępowania Cywilnego z 2010 roku. Protokół elektroniczny to nagranie obrazu i dźwięku, które stanowią zapis wydarzeń na sali rozpraw.
Niedawno w gdańskim sądzie odbyła pokazowa symulacja procesu, która miała pokazać jak nowy system rejestracji zdarzeń działa. Przebieg rozprawy oraz zeznania nagrywano w specjalnym systemie, który usprawni przewód sądowy. Postępująca informatyzacja jest widoczna gołym okiem w polskim wymiarze sprawiedliwości. Trzy lata temu elektroniczny protokół uruchomiono w sądach apelacyjnych, a potem okręgowych. Teraz przyszedł czas na sądy najniższego szczebla.
E- dokumentacja będzie jawna. Każdy, kto ma dostęp do internetu będzie mógł odnaleźć werdykt sądu wraz z jego uzasadnieniem, czy termin następnej sesji. Dodatkowo w gmachu sądu będą dostępne nagrania obrazu oraz dźwięku zarejestrowanego w trakcie rozprawy. Każda ze stron procesu będzie mogła otrzymać płytę CD z nagraniem.
Prowadzenie e-dokumentacji może znacznie ułatwić pracę składowi orzekającemu oraz zwiększyć jego efektywność. Dużo łatwiej przeszukuje się nagranie w poszukiwaniu potrzebnych zeznań, niż przeglądanie tomów akt, które często liczy się w metrach bieżących. Dokładniejsze odzwierciedlenie przebieg posiedzenia sądowego wyeliminuje wnioski o sprostowanie protokołu, a nagrywanie rozpraw zapewni pełną przejrzystość postępowania sądowego.
Papierowa postać akt została zredukowana do postaci zwięzłych, czasami lakonicznych opisów odnoszących się do najważniejszych etapów posiedzenia, który od tej pory pełnić będzie swoisty spis treści tego, co działo się w czasie rozprawy. Pozwoli to w późniejszych etapach postępowania na łatwiejsze i szybsze odnalezienie w nagraniu kluczowych fragmentów posiedzenia sądowego. W sprawach, w których będzie sporządzony protokół elektroniczny, będą istniały dwie formy akt sprawy, wzajemnie uzupełniające się: tradycyjna, papierowa oraz elektroniczna, będąca nagraniem przebiegu rozprawy.
System elektronicznych protokołów jak na razie został wprowadzony w sprawach o charakterze cywilnym. W tym roku innowacyjny sposób prowadzenia dokumentacji wprowadzono w połowie kraju, a w przyszłym roku nowa forma akt trafi do pozostałych placówek. Za dwa lata, w 2016 roku system obejmie również sprawy o charakterze karnym.