Trwa ładowanie...
d3zxtin
d3zxtin

O czym śnią chorzy na amnezję?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zxtin

Osoby cierpiące na zanik pamięci mogą mieć obrazowe sny dotyczące przeszłości, nawet jeżeli nie wiedzą co te obrazy przedstawiają. Wykazali to naukowcy z placówki naukowej w Cambridge, którzy w swoim eksperymencie wykorzystali popularną grę komputerową tetris.

Badane osoby zostały podzielone na trzy grupy. W pierwszej było 5 osób cierpiących na amnezję, w drugiej - 12 początkujących i zdrowych graczy w tetris, w trzeciej - 10 doświadczonych i również zdrowych graczy. Wszyscy bawili się grą przez trzy dni po siedem godzin dziennie. Po godzinie snu byli przez naukowców budzeni i pytani o to, co im się śniło. 17 graczom rzeczywiście śniła się gra w tetris. Ten sen miały również osoby cierpiące na amnezję. Nie wiedziały one jednak, co im się dokładnie śniło - potrafiły to jedynie opisać.

Stąd wniosek, że w pierwszej fazie snu ponownie przeżywamy wydarzenia minionego dnia. W przypadku pacjentów cierpiących na amnezję uszkodzony jest hipokamp - fragment mózgu odpowiedzialny za organizację zapamiętywania i uczenie się - i dlatego nie mogą skojarzyć i nazwać obrazów widzianych we śnie. (kar)

d3zxtin

Podziel się opinią

Share

d3zxtin

d3zxtin
Więcej tematów