Trwa ładowanie...
dc0n6xg

Nowym rzecznikiem PiS został Andrzej Duda

Poseł Andrzej Duda został nowym rzecznikiem PiS, zastąpił Adama Hofmana. Zastępcą Dudy został poseł Marcin Mastalerek, a koordynatorem zespołu tymczasowo wykonującego funkcję rzecznika - Maciej Łopiński - zdecydował Komitet Polityczny PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłowie PiS: Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak i Marcin Mastalerek
Posłowie PiS: Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak i Marcin Mastalerek (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dc0n6xg

Mastalerek poinformował, że komitet zdecydował o zawieszeniu konińskiego zarządu PiS, którym dotychczas kierował Hofman. Wyznaczono pełnomocnika, którym został poseł Maciej Małecki.

- W skład zespołu, który będzie teraz wykonywał tymczasowo funkcję rzecznika prasowego PiS i klubu parlamentarnego, oprócz pana posła Marcina Mastalerka i mnie wchodzi także pan minister Maciej Łopiński, który będzie koordynował działania i sprawował swoisty patronat nad zespołem jako nie tylko doświadczony polityk, ale także doświadczony dziennikarz - powiedział Duda dziennikarzom po posiedzeniu komitetu.

Według nieoficjalnych informacji Łopiński będzie osobą odpowiedzialną za koordynację wystąpień medialnych parlamentarzystów.

dc0n6xg

Jak dodał Duda, zespół ma działać do czasu wyjaśnienia sprawy Adama Hofmana, który "zaraz po wyjaśnieniu tej sprawy, wróci na dotychczas zajmowaną funkcję". - Mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej, Adam bardzo dobrze wykonywał te swoje obowiązki i Komitet Polityczny liczy na to, że właściwe organy państwa, które jego sprawą się zajmują, zrobią to uczciwie, szybko i będzie mógł wrócić do dotychczasowych obowiązków - deklarował Duda.

Dziennikarze pytali, dlaczego trzy osoby mają zastąpić Adama Hofmana. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odpowiedział, że przed partią "olbrzymie obowiązki". Jak wyjaśnił, w przyszłym roku odbędą się wybory do PE, samorządowe. - Zakładamy, że Adam Hofman wróci szybciej, ale zespół, myślę, że będzie dalej pracował - dodał Błaszczak.

Duda dopowiedział, że on i jego rodzina mieszkają w Krakowie, a Mastalerek w Warszawie, więc podzielenie się funkcją rzecznika ma też takie uzasadnienie.

- Powstał triumwirat, który ma działać do czasu oczyszczenia z zarzutów Adama Hofmana. Duda jest sprawny medialnie, ale nie zawsze jest w Warszawie, mógłby nie zapanować nad wszystkim, stąd pomysł powołania dynamicznego wicerzecznika, a także osoby od spraw technicznych - tłumaczył wcześniej plany PiS polityk z kierownictwa tej partii.

dc0n6xg

Duda jest posłem z okręgu krakowskiego. Był wiceministrem sprawiedliwości i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Mastalerek to szef łódzkich struktur PiS i szef partyjnej młodzieżówki. Od soboty zasiada w Komitecie Politycznym.

Łopiński został wybrany do sejmu z okręgu gdańskiego. Stał na czele gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wcześniej odpowiadał za politykę medialną w kancelarii prezydenta.

Prezes partii Jarosław Kaczyński podkreślił, że wyznaczenie rzecznika będzie tymczasowe. Wyraził wiarę, że Hofman powróci na to stanowisko.

dc0n6xg

* Hofman zawiesza członkostwo w PiS*

Hofman poinformował, że zawiesza członkostwo w PiS i klubie partii do czasu wyjaśnienia sprawy swego oświadczenia majątkowego.

Prezes PiS powiedział wtedy, że Hofman nie będzie rzecznikiem PiS i szefem okręgu konińskiego.

Decyzje te miały związek z zawiadomieniem przez CBA prokuratury o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Hofmana. Rzecznik Biura Jacek Dobrzyński nie chciał podawać szczegółów sprawy, ponieważ trafiła już do prokuratury. Według mediów podczas kontroli oświadczeń majątkowych posła PiS agenci CBA znaleźli wpływające na konto Hofmana kwoty niezgłoszone urzędowi skarbowemu. Według RMF FM może chodzić o transakcje na kwotę ok. 100 tys. zł.

Sam Hofman na briefingu w sejmie wyjaśniał, że chodzi o niezapłacenie podatku od pożyczki. - Sprawa będzie się jeszcze toczyć i łatwo by można zrobić z tego sposób na odwrócenie uwagi od tej wielkiej, łapówkarskiej, korupcyjnej afery - powiedział Hofman, nawiązując do doniesień ws. korupcji m.in. w b. MSWiA i MSZ.

dc0n6xg

Podziel się opinią

Share
dc0n6xg
dc0n6xg
Więcej tematów