ŚwiatNowy "Układ Warszawski" na Białorusi?

Nowy "Układ Warszawski" na Białorusi?

"Nowy Układ Warszawski" i "handlowanie
niepodległością Białorusi" - tak określają ostatnie inicjatywy
polityczno-wojskowe wiążące Białoruś z Rosją i innymi państwami
poradzieckimi czołowi działacze opozycji.

We wtorek Rosja i Białoruś podpisały umowę o połączeniu swoich systemów obrony przeciwlotniczej. W środę zaś kraje poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), w której skład wchodzi też Białoruś, zdecydowały o utworzeniu wspólnych sił szybkiego reagowania.

- Rosja chwyta Białoruś za gardło - powiedział portalowi "Karta- 97" przywódca białoruskich socjaldemokratów, Stanisław Szuszkiewicz, komentując powołanie wspólnych sił ODKB. Dodał: - To jest stara rosyjska imperialna polityka: ochraniać swoje tyły kosztem życia bratnich narodów.

- To nowy Układ Warszawski, stworzenie struktury, która będzie podlegała Rosji, "kontr-NATO" - mówił Szuszkiewicz.

Szef Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF), Lawon Barszczeuski określił zaś umowę z Rosją o wspólnej ochronie przeciwlotniczej jako "faktyczne potwierdzenie tego, że białoruskie wojskowe siły lotnicze są oddane pod dowództwo rosyjskich generałów".

- Decyzja o podporządkowaniu białoruskich sił to krok antyzachodni i antyeuropejski, który pokazuje faryzeuszostwo władz Białorusi, ogłaszających o konieczności poprawy stosunków z Unią Europejską - dodał.

Obaj politycy przekonują, że Białoruś nie ma wrogów ani na Zachodzie, ani na Wschodzie. - Nie mamy po co podpisywać takich umów - podkreślił Szuszkiewicz.

Dodał, że nie wierzy w obietnice prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który zapewnia, że żołnierze białoruscy nie będą w ramach planowanych sił szybkiego reagowania uczestniczyć w konfliktach międzynarodowych.

Moskwa i Mińsk uzgodniły utworzenie wspólnej ochrony granic zewnętrznych swego państwa związkowego - Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) w przestrzeni powietrznej. Stworzą też połączony regionalny system obrony przeciwlotniczej.

Planowane wspólne siły ODKB zaangażują państwa członkowskie tej regionalnej organizacji wojskowej - Rosję, Białoruś, Armenię, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Prócz odpierania agresji z zewnątrz siły te mają przeprowadzać operacje specjalne w walce z międzynarodowym terroryzmem, ekstremizmem, transgraniczną przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków. Będą także uczestniczyć w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof technologicznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)