Trwa ładowanie...

Nowe wraki w Kołobrzegu. Skarby sprzed 300 lat?

W okolicach Kołobrzegu znaleziono trzy nowe wraki statków. Odkrycia dokonali nurkowie z Muzeum Oręża Polskiego.

Share
Nowe wraki w Kołobrzegu. Skarby sprzed 300 lat?
Źródło: East News
d2o0scg

W tym roku nurkowie badają rejon na wysokości Podczela i Bagicza. Od 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi systematyczne badania pod kątem lokalizacji i ewidencji wraków.

Akcja Wraki Kołobrzegu odbywa się pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Podczas prac zostały znalezione 3 nowe stanowiska wrakowe. Teraz trzeba ustalić, z jakiego okresu pochodzą.

d2o0scg

Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej, konfliktu o zasięgu światowym, który trwał w latach 1756-1763. W 1757 roku do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 roku podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną (jak na tamte czasy) operację desantową - informuje muzeum.

- Czy w Podczelu natrafimy na skarby sprzed 300 lat? Czas pokaże - mówi RMF FM Aleksander Ostasz, kierujący podwodną operacją.

Podwodne prace finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach.

d2o0scg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

d2o0scg

Podziel się opinią

Share
d2o0scg
d2o0scg
Więcej tematów