Trwa ładowanie...
d1qr4g0

Nowe informacje o zamachu na samolot airbus A-321

Rosyjskie media publikują nowe informacje o zamachu na samolot airbus A-321, który rozbił się na półwyspie Synaj. Dziennik „Kommiersant” poinformował, że bomba wybuchła nie w luku bagażowym, jak wcześniej informowano, a na pokładzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczątki samolotu, który rozbił się na Synaju
Szczątki samolotu, który rozbił się na Synaju (AFP, Fot: Khaled Desouki)
d1qr4g0

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała we wtorek, że na pokładzie rosyjskiego samolotu, który rozbił się na Synaju, wybuchła bomba. Poinformowała ona, że na szczątkach samolotu znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział już, że sprawcy zamachu zostaną znalezieni. Wydał też odpowiednie polecenia służbom specjalnym.

Eksperci uważają, że ładunek mógł zostać wniesiony na pokład przez kogoś z personelu obsługującego lotnisko Szarm el-Szejk w Egipcie. Podejrzenia padają na osoby sprzątające lub dostarczające jedzenie na pokład maszyny. Według nieoficjalnych informacji, bomba mogła mieć mechanizm zegarowy, uruchamiający detonator.

Rosyjskie służby przygotowują procedury w celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów samolotów oraz innych środków transportu, w tym na kolei.

d1qr4g0

Dwóch pracowników egipskiego lotniska w Szarm el-Szejk zostało zatrzymanych w związku z toczącym się śledztwem w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na Synaju - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Reuters powołuje się na relacje dwóch anonimowy przedstawicieli służb bezpieczeństwa. - Jest siedemnastu zatrzymanych, dwóch z nich jest podejrzewanych o pomoc tym, którzy podłożyli bombę w samolocie w Szarm el-Szejk - powiedział Reuterowi jeden z rozmówców.

Rosja przyznaje: w airbusie doszło do „aktu terrorystycznego”. „Ślady bomby domowej roboty” Dziennikarze ze źródeł zbliżonych do śledztwa dowiedzieli się, że bomba nie została ukryta w luku bagażowym, a na pokładzie samolotu. Umieszczono ją najpewniej w tylnej części maszyny, pod siedzeniem przy oknie. Eksplozja doprowadziła do rozhermetyzowania maszyny.

„Kommiersant” informuje również, że wbrew temu, co powiedział we wtorek szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow, terroryści nie podłożyli bomby domowej roboty. Faktycznie miała mieć moc 1 kilograma trotylu, ale przygotowano ją w warunkach fabrycznych.

d1qr4g0

Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że terroryści, którzy podłożyli bombę zostaną znalezieni i ukarani niezależnie od tego w jakim miejscu ziemi się znajdują.

Samolot lecący z Szarm el-Szejk w Egipcie do rosyjskiego Petersburga rozbił się 31 października na półwyspie Synaj w 24 minucie lotu. Zginęły wszystkie 224 osoby znajdujące się na pokładzie. Zaraz po tym zdarzeniu Rosjanie postanowili wywieźć z Egiptu wszystkich turystów. Rosjanie wracają do kraju samolotami pasażerskimi tylko z bagażem podręcznym. Natomiast ich walizki i torby są przewożone samolotami transportowymi.

d1qr4g0

Podziel się opinią

Share
d1qr4g0
d1qr4g0
Więcej tematów