Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Nowe drogi i szpitale. Tak wyglądają plany Dolnego Śląska na lata 2014-2020

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął plan najważniejszych przedsięwzięć w regionie, które w latach 2014-2020 będą możliwe do realizacji dzięki środkom europejskim oraz krajowym. Na liście znalazło się 38 projektów z 12 dziedzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe drogi i szpitale. Tak wyglądają plany Dolnego Śląska na lata 2014-2020
(PAP, Fot: Maciej Kulczyński)

"Stanowisko Negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego", bo tak nazywa się zawierający plany dokument, będzie jeszcze przedstawiony do zaopiniowania jednostkom samorządu terytorialnego na Dolnym Śląsku. 21 lipca odbędzie się także konferencja dotycząca projektu, na której będzie można przedstawić własne opinie oraz uwagi. Po ustaleniu ostatecznego stanowiska samorząd doprecyzuje z rządem warunki tzw. kontraktu terytorialnego, który pozwoli na koordynację proponowanych w projekcie działań w latach 2014-2020.

W "Stanowisku" można znaleźć plany dotyczące 38 projektów priorytetowych, podzielonych na 12 kategorii. Najwięcej z nich, bo aż trzynaście, związanych jest z transportem. Inwestycje w transporcie drogowym dotyczą w znacznej ilości projektów budowę obwodnic miast na Dolnym Śląsku, m.in. Głogowa, Wałbrzycha, Świdnicy, Milicza oraz Trzebnicy. W planach jest także budowa drogi ekspresowej S5 Wrocław-Kłodzko, której koszt ma wynieść 4 mld zł. W latach 2015-2018 planowane są także inwestycje w samym Wrocławiu - wyczekiwana budowa Alei Wielkiej Wyspy, która pozwoli połączyć DK 94 z ul. Mickiewicza na Sępolnie, oraz stworzenie Osi Zachodniej, łączącej projekt budowy Osi Inkubacji i Alei Stabłowickiej.

W części dotyczącej kolei w kategorii transportu przewidziano rewitalizację istniejących linii kolejowych między Jelenią Górą a Zgorzelcem, Kamieńcem Ząbkowickim a Legnicą oraz Kępnem a Oleśnicą. Dodatkowo planowana jest także budowa połączenia kolejowego między Lubinem a Głogowem.

W kategorii Środowisko i bezpieczeństwo uwzględniono poprawę systemu zarządzania ryzykiem i zacieśnienie wspólnych działań policji i straży pożarnej. W skład projektu wchodzi między innymi doposażenie baz ratowniczych oraz zakup wielozadaniowego śmigłowca. W zakresie bezpieczeństwa władze województwa planują także poprawę stanu zabezpieczeń powodziowych na Szprotawie. Istnieją także zamiary poprawy gospodarki wodno-ściekowej na Dolnym Śląsku.

Zakres innowacyjności objął między innymi rozwój Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz stworzenie Centrum Badawczego Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych. W planach jest także realizacja Dolnośląskiej Autostrady Informacyjnej, pozwalającej na lepszą komunikację cyfrową w obrębie województwa oraz ułatwienie i poprawę dostępu do sieci w mniejszych miejscowościach. W kolejce do realizacji znalazł się także projekt poprawy sieci informacyjnej w służbie zdrowia, w szczególności w działaniach wymagających natychmiastowej znajomości danych pacjenta.

Powrócił w planach także projekt wdrożenia tramwaju dwusystemowego we Wrocławiu, związanego ze stworzeniem kolei aglomeracyjnej. Planowane jest wprowadzenie metrobusa, który w pierwotnych założeniach miał być alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców wrocławskiego Nowego Dworu. Istnieją projekty rozbudowy sieci komunikacyjnej Popowic oraz Jagodna, a także utworzenie węzła przesiadkowego na Sępolnie. Koszt wszystkich zadań w projekcie wynosi ok. 1,2 mld zł.

Pojawił się również plan rewitalizacji dolnośląskich uzdrowisk. Jest to część ogólnopolskiego projektu przywrócenia do należytego funkcjonowania znacznej liczby uzdrowisk na terenie naszego kraju. Na Dolnym Śląsku znajduje się 11 miejscowości uzdrowiskowych, bardzo często o wielowiekowej tradycji i niezwykłych walorach architektonicznych.

Slot

W ramach projektu "Nowy Szpital Wojewódzki" utworzono zadanie stworzenia w aglomeracji wrocławskiej centrum onkologicznego wraz z oddziałem radioterapii w Jeleniej Górze. Centrum mogłoby przyjąć rocznie ok. 50 000 pacjentów. Wstępny koszt realizacji projektu ma wynieść około 500 mln zł. W ramach poprawy infrastruktury szpitalnej na Dolnym Śląsku utworzony również plan stworzenia Centrum Medycyny Innowacyjnej oraz doposażenie oddziałów ratunkowych w placówkach na terenie województwa.

W planach realizacji na lata 2014-2020 znalazło się wiele projektów także z dziedziny sportu, restauracji zabytków oraz poprawy programów edukacyjnych i wspierania inicjatyw w szkolnictwie wyższym. Konferencja nt. stanowiska samorządu odbędzie się 21 lipca o godz. 10.00 w Hotelu Mercure we Wrocławiu. Formularz uczestnictwa, jak i uwagi pisemne do projektu, należy wysłać na skrzynkę mailową Urzędu Marszałkowskiego.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów