Trwa ładowanie...
dyw3j1u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowe centrum dowodzenia NATO w Europie. "Bo świat staje się niebezpieczny"

Na Węgrzech, podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, powstanie centrum dowodzenia NATO, mające pomóc w koordynacji rozmieszczania w razie konieczności sojuszniczych sił szybkiego reagowania - poinformował w piątek rząd w Budapeszcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe centrum dowodzenia NATO w Europie. "Bo świat staje się niebezpieczny"
(fotolia, Fot: Artur Grom)
dyw3j1u

NATO uruchomiło już podobne jednostki operacyjne na Litwie, Łotwie, w Estonii, Bułgarii, Rumunii i w Polsce.

Według informacji rządu węgierskiego centrum dowodzenia, zwane Jednostką Integracyjną Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units - NFIU), zostanie obsadzone przez 40 oficerów z Węgier i innych państw NATO.

- Zadaniem centrum w czasie pokoju będzie organizowanie i planowanie ćwiczeń międzynarodowych, a w nadzwyczajnej sytuacji koordynacja Sił Reagowania NATO - poinformowała kancelaria rządu Węgier w odpowiedzi na pytania agencji Reutera.

dyw3j1u

Zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport NFIU będzie elementem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), czyli tzw. szpicy. Rolą jednostek NFIU jest współdziałanie w czasie ewentualnego przemieszczania wojsk NATO na kontynencie. Będą to jednostki łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie VJTF na terytorium danego państwa. W skład NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO.

Szczegóły dotyczące roli natowskiej szpicy, która ma być w pełni operacyjna na początku przyszłego roku, będą omawiane przez ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego na spotkaniu w Brukseli 8 października.

Niektóre kraje członkowskie NATO z Europy Wschodniej, w tym Polska, chcą by siły skoncentrowały się na odstraszaniu ewentualnego rosyjskiego ataku w świetle zaanektowania w ubiegłym roku Krymu przez Rosję. - Świat staje się miejscem coraz bardziej niebezpiecznym i możemy potrzebować szybkiej i skutecznej pomocy od naszych sojuszników - powiedział w piątek rzecznik węgierskiego rządu.

dyw3j1u

Podziel się opinią

Share

dyw3j1u

dyw3j1u
Więcej tematów