"Niesamowity Hulk" przeleciał przez niebo. Uchwycił go nasz czytelnik

Gigantyczna zielona kometa PanSTARRS C/2017 S3 ukazała się w niedzielę nad polskim niebem. Jest tak duża i jasna, że widać było ją nawet w dzień. Obiektywem aparatu uchwycił ją czytelnik WP Arkadiusz Karpiński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kometa Panstarrs C/2017 S3
Kometa Panstarrs C/2017 S3 (Arkadiusz Karpiński)
WP

O widocznym przelocie komety pisaliśmy 9 sierpnia, kiedy obiekt mógł po raz pierwszy być zaobserwowany na naszym niebie. Wtedy potrzebna była lornetka. Teraz nieubłaganie zbliża się do Słońca - co pokazał pan Arkadiusz Karpiński z Łomży - i można było ją zobaczyć z pomocą aparatu umieszczonego w telefonie.

- Interesuję się astronomią i wiedziałem, że kometa będzie przelatywać. Gołym okiem trudno ją zobaczyć. Trzeba być okularnikiem takim jak ja i dobrze przysłonić słońce. Widać wtedy wyraźne jej zieloną poszlakę. Sięgnąłem po aparat i udało się ją ująć - mówi nam czytelnik WP. Zdjęcia przesłał za pomocą formularza dziejesie.wp.pl.

Ze względu na swój zielony kolor oraz widoczność, kometa została nazwana "niezwykłym Hulkiem" na cześć zielonego olbrzyma z komiksów Marvela. Tak dużą widoczność zawdzięcza płonącemu obłokowi gazu wokół niej, który rośnie wraz ze zbliżaniem się do gwiazdy. W pewnym momencie miał on ponad 260 tys. kilometrów średnicy - to prawie dwa razy więcej niż średnica Jowisza, największej planety w naszym układzie. Znajduje się obecnie ok. 125 milionów kilometrów od Ziemi i zaledwie 36 milionów kilometrów od naszej gwiazdy. Przewiduje się, że największą widoczność osiągnie 15 i 16 sierpnia. O ile wcześniej nie rozpadnie się pod wpływem promieniowania słonecznego.

WP
  • Kometa C/2017 PANSTARRS S3
  • Kometa C/2017 PANSTARRS S3
  • Kometa C/2017 PANSTARRS S3
Źródło: Arkadiusz Karpiński

Przeczytaj również: Nadlatuje "Hulk". Zielona kometa zaświeci na niebie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP