Niesamowite odkrycie na asteroidzie Ryugu. Jest starszy niż Układ Słoneczny
Ziarna pyłu starsze niż Układ Słoneczny zostały odkryte w próbkach pobranych z asteroidy Ryugu. Materiał został przywieziony na Ziemię przez statek kosmiczny Hayabusa-2 z Japońskiej Agencji Kosmicznej i zawiera jedno nieoczekiwane odkrycie.
Zespół porównał próbkę z Ryugu ze znanymi ziarnami przedsłonecznymi znalezionymi w węglowych meteorytach chondrytowych, które w przeszłości lądowały na Ziemi. Tylko 5 procent meteorytów na Ziemi zawiera gwiezdny pył sprzed Układu Słonecznego, a każde ziarno ma mniej więcej 1/100 wielkości okresu na tej stronie. Najstarszy znany ma do 7 miliardów lat.
Jak donosi The Astrophysical Journal Letters, Ryugu posiada wszystkie znane rodzaje ziaren pyłu, które powstało zanim narodziło się Słońce, w tym krzemianowe, które łatwo ulegają zniszczeniu w wyniku wietrzenia chemicznego.
- Skład i obfitość ziaren przedsłonecznych, które znaleźliśmy w próbkach Ryugu, są podobne do tego, co wcześniej odkryliśmy w chondrytach węglowych - powiedział współautor Larry Nittler z Arizona State University. - Daje nam to pełniejszy obraz procesów formacyjnych naszego Układu Słonecznego, które mogą posłużyć do tworzenia modeli i przyszłych eksperymentów na próbkach Hayabusa2, a także w innych meteorytach - dodał.
Niesamowita asteroida Ryugu
Ryugu to mała asteroida w pobliżu Ziemi, która okrąża Słońce co 16 miesięcy. Jest zbudowana ze żwiru luźno związanego grawitacją. Powstała z mieszaniny różnych asteroid, które miały w sobie oryginalny pył gwiezdny obecny w mgławicy przedsłonecznej.
Słońce składa się z międzygwiazdowego wodoru skażonego materią wyrzucaną przez kilka supernowych. Te "odpady" doprowadziły do powstania planet, a nawet ludzi. Badanie ziaren przedsłonecznych daje wgląd w środowisko, z którego narodziło się Słońce i można je śledzić za pomocą izotopów, nieco różnych wersji tego samego pierwiastka.
- Różne rodzaje ziaren przedsłonecznych pochodzą z różnych typów gwiazd i procesów gwiezdnych, które możemy zidentyfikować na podstawie ich sygnatur izotopowych - wyjaśnił współkierownik Jens Barosch z Carnegie's Institution for Science. - Możliwość zidentyfikowania i zbadania tych ziaren w laboratorium może pomóc nam zrozumieć zjawiska astrofizyczne, które ukształtowały nasz Układ Słoneczny, a także inne obiekty kosmiczne - dodał.