Trwa ładowanie...
d298aav
26-02-2003 16:10

Niepewne wizy

Nie ma pewności, czy do 1 lipca br. uda się uzgodnić i przyjąć umowę dotyczącą zasad i ułatwień w ruchu między Polską a Rosją po wprowadzeniu wiz - uważa ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Nikołaj Afanasjewski.

d298aav
d298aav

Ambasador przedstawił w środę senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej założenia rosyjskiej polityki zagranicznej. "Wprowadzenie wiz uważamy za suwerenną decyzję państwa polskiego i nie możemy się sprzeciwiać. Jednak przewidujemy w związku z tym sporo kłopotów" - podkreślił Afanasjewski.

W związku ze wstąpieniem do Unii, Polska wprowadza od 1 lipca tego roku wizy dla Rosjan, zaś Rosja w odpowiedzi będzie wymagać wiz od obywateli polskich.
Podczas wizyty w Moskwie na początku lutego minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz zadeklarował, że Polska chce, aby wizy dla Rosjan były jak najtańsze oraz długoterminowe i łatwo dostępne; domagamy się jednak podobnych ustępstw ze strony rosyjskiej. Obecnie wiza polska kosztuje 5 dolarów a rosyjska - ok. 35 dolarów.

Na początku marca rozpoczną się polsko-rosyjskie konsultacje nad nową umową o zasadach ruchu wizowego, która regulowałaby m.in. sprawę ułatwień i ulg. "Mamy mało czasu. Nie ma pewności co do tego, że do 1 lipca zdążymy uzgodnić cały tekst umowy. Póki co, stanowiska są rozbieżne, więc czekają nas poważne rozmowy" - ocenia Afanasjewski.

Ponadto - jak mówił - umowa podlegać będzie ratyfikacji. "Praktycznie nie wyobrażam sobie, że zarówno wy jak i my zdążymy to zrobić przed 1 lipca. Załatwienie wszystkiego aktem administracyjnym będzie chyba niemożliwe" - dodał.

d298aav

Według ambasadora, Rosja jest gotowa poszukiwać rozwiązań najmniej niewygodnych dla obywateli obu państw. "Ale nie jesteśmy gotowi, by nasi obywatele znaleźli się w gorszej sytuacji niż obywatele polscy. W zasadzie obowiązuje praktyka wzajemności" - zaznaczył.

Jak mówił, "to strona polska wprowadza wizy i obowiązkiem Polski jest proponowanie i poszukiwanie rozwiązań, które w minimalnym stopniu utrudniałyby ludziom życie". Według Afanasjewskiego, potrzebna byłaby ułatwiona forma dla wielu kategorii osób, np. młodzieży i studentów, osób starszych, artystów, sportowców, oraz osób, które odwiedzają groby krewnych. Istotny jest też ruch przygraniczny. (reb)

d298aav
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298aav
Więcej tematów