Trwa ładowanie...

Niemiecki generał. "Czy dalibyśmy radę się obronić? Oczywiście, że nie"

Jochen Both brał udział w wojnie w Kosowie i dowodził lotnictwem ISAF w Afganistanie. Teraz przekonuje, że Bundeswehra jest w fatalnym stanie. Podkreśla, że bez pomocy Amerykanów, niemieckie wojsko jest bardzo słabe. Winą za taki stan obarcza głównie kanclerz Angelę Merkel.

Share
Niemiecki generał. "Czy dalibyśmy radę się obronić? Oczywiście, że nie"
Źródło: East News
d1x5n8h

Niemiecki generał w stanie spoczynku Jochen Both podkreśla w rozmowie z dziennikiem "Bild", że Niemcy nie dotrzymują zobowiązań danych NATO. Przypomnijmy, że państwa sojusznicze zobowiązały się iż podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Polski rząd dostosował się do tych wytycznych, ale Berlin idzie w zupełnie odwrotnym kierunku. Wszystko wskazuje, że w 2023 roku przeznaczą na ten cel jedynie 1,26 proc. PKB.

– Prawda jest taka, że Bundeswehra jest w złym stanie. Czy dalibyśmy radę obronić własny kraj i sojuszników? Oczywiście, że nie. Na przykład w przypadku rosyjskiego ataku, bez ogromnego wsparcia Amerykanów, nie przetrwalibyśmy – ocenił Both.

Generał w stanie spoczynku stwierdził, że winna takiej sytuacji jest kanclerz Angela Merkel. – Jestem rozczarowany Angelą Merkel. W czasie jej rządów, czyli przez 14 lat, została zaniedbana poważna i długotrwała debata o tym, co może i musi robić Bundeswehra. W czasie jej kadencji nie wzrosło też społeczne zaufanie wobec Bundeswehry. Również o tym należałoby dużo więcej rozmawiać – podkreślił.

d1x5n8h

Wojskowy przekonywał także, iż gdyby dowodził operacjami Luftwaffe w Kosowie tak, jak niemiecka kanclerz zarządza finansami, to żaden z podwładnych by go nie słuchał.

Zobacz także: Burza w sieci po wpisie rzeczniki SLD o M. Jaruzelskiej. Poseł wskazuje problem

W sierpniu informowaliśmy, że Donald Trump udostępnił na Twitterze wpis ambasady USA w Warszawie dotyczący możliwości przeniesienia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. W podobnym tonie wypowiadają się również inni amerykańscy politycy.

"W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Źródło: Bild, TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x5n8h

Podziel się opinią

Share
d1x5n8h
d1x5n8h
Więcej tematów