Trwa ładowanie...
d2a2cwr

Niemiecki generał. "Czy dalibyśmy radę się obronić? Oczywiście, że nie"

Jochen Both brał udział w wojnie w Kosowie i dowodził lotnictwem ISAF w Afganistanie. Teraz przekonuje, że Bundeswehra jest w fatalnym stanie. Podkreśla, że bez pomocy Amerykanów, niemieckie wojsko jest bardzo słabe. Winą za taki stan obarcza głównie kanclerz Angelę Merkel.
Share
Angela Merkel.
Angela Merkel.Źródło: East News
d2a2cwr

Niemiecki generał w stanie spoczynku Jochen Both podkreśla w rozmowie z dziennikiem "Bild", że Niemcy nie dotrzymują zobowiązań danych NATO. Przypomnijmy, że państwa sojusznicze zobowiązały się iż podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Polski rząd dostosował się do tych wytycznych, ale Berlin idzie w zupełnie odwrotnym kierunku. Wszystko wskazuje, że w 2023 roku przeznaczą na ten cel jedynie 1,26 proc. PKB.

– Prawda jest taka, że Bundeswehra jest w złym stanie. Czy dalibyśmy radę obronić własny kraj i sojuszników? Oczywiście, że nie. Na przykład w przypadku rosyjskiego ataku, bez ogromnego wsparcia Amerykanów, nie przetrwalibyśmy – ocenił Both.

d2a2cwr

Generał w stanie spoczynku stwierdził, że winna takiej sytuacji jest kanclerz Angela Merkel. – Jestem rozczarowany Angelą Merkel. W czasie jej rządów, czyli przez 14 lat, została zaniedbana poważna i długotrwała debata o tym, co może i musi robić Bundeswehra. W czasie jej kadencji nie wzrosło też społeczne zaufanie wobec Bundeswehry. Również o tym należałoby dużo więcej rozmawiać – podkreślił.

Wojskowy przekonywał także, iż gdyby dowodził operacjami Luftwaffe w Kosowie tak, jak niemiecka kanclerz zarządza finansami, to żaden z podwładnych by go nie słuchał.

Zobacz także: Burza w sieci po wpisie rzeczniki SLD o M. Jaruzelskiej. Poseł wskazuje problem

W sierpniu informowaliśmy, że Donald Trump udostępnił na Twitterze wpis ambasady USA w Warszawie dotyczący możliwości przeniesienia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. W podobnym tonie wypowiadają się również inni amerykańscy politycy.

d2a2cwr

"W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Źródło: Bild, TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2a2cwr

Podziel się opinią

Share
d2a2cwr
d2a2cwr
Więcej tematów