Trwa ładowanie...

Amerykańscy żołnierze trafią z Niemiec do Polski?

Donald Trump udostępnił na Twitterze wpis ambasady USA w Warszawie dotyczący możliwości przeniesienia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. W podobnym tonie wypowiadają się również inni amerykańscy politycy.

Share
Amerykańscy żołnierze trafią z Niemiec do Polski?
Źródło: East News
d2mtoi8

"W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jej wpis "podał dalej" Trump.

Zwolennikiem wycofania amerykańskich sił z Niemiec jest również Richard Grenell, ambasador USA w Niemczech. - To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele - oświadczył w rozmowie z agencją DPA.

Podwyższenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB jest jednym z ustaleń, na które państwa członkowskie NATO przystały podczas szczytu w walijskim Newport w 2014 roku. Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zobowiązani osiągnąć ten pułap w ciągu 10 lat. W tym roku Niemcy wydadzą na obronność 1,36 proc. PKB, a plany budżetowe na lata 2020-2023 przewidują obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność do poziomu 1,26 proc.

Zobacz także: Posłowie PO nie oddali hołdu powstańcom? Stanowcza reakcja posłanki PO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mtoi8

Podziel się opinią

Share
d2mtoi8
d2mtoi8
Więcej tematów