Trwa ładowanie...
d3hb1mf

Donald Trump blefuje. Sprawa ma związek z Polską

Donald Trump blefuje grożąc przeniesieniem wojsk USA z Niemiec do Polski - twierdzi "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". W ocenie dziennika, prezydent stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu - Richard Nixon.
Share
Groźby Donalda Trumpa to blef - twierdzi "FAS"
Groźby Donalda Trumpa to blef - twierdzi "FAS"Źródło: PAP, Fot: SHAWN THEW
d3hb1mf

"Donald Trump zagroził, że przeniesie amerykańską infrastrukturę wojskową z Niemiec do Polski, jeżeli Niemcy nie zrobią tego, czego się domaga: nie dadzą więcej pieniędzy na wojsko. To nie jest zaskoczeniem, gdyż ulubionym zajęciem Trumpa jest straszenie cykorów” - pisze Konrad Schuller we "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Komentator przypomina, że dwa lata temu Trump groził północnokoreańskiemu dyktatorowi Kim Dzong Unowi zniszczeniem jego kraju, jeśli nie zrezygnuje on z broni atomowej.

Zdaniem Schullera Trump stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu - Richard Nixon.

d3hb1mf

Według tej "madman theory" prezydent USA powinien zachowywać się tak, by jego przeciwnicy mieli go za szaleńca. Będą wtedy myśleli, że gdy wpadnie w złość, unicestwi ich, nawet jeśli byłoby to sprzeczne z rozsądkiem - czytamy w "FAS".

Zobacz również: Marszałek Marek Kuchciński rezygnuje. Budka o reakcji Nitrasa:

Puste groźby

Zdaniem Schullera próby szantażu ze strony Trumpa wobec Niemiec pasują jak ulał do tej taktyki, podobnie jak jego groźby wobec Korei Północnej i Iranu. "Północni Koreańczycy i Persowie przejrzeli jednak ten chwyt" - zaznacza niemiecki dziennikarz.

d3hb1mf

Kim nie oddał swoich rakiet na złom, w sobotę wystrzelił piątą rakietę w ciągu dwóch tygodni, a jego kraj ciągle nie został unicestwiony - pisze Schuller. Kim zdemaskował puste groźby Trumpa. "He colled the bluff" - mówi się w Ameryce.

W podobny sposób postępują Irańczycy. Trump wysłał lotniskowiec do Zatoki Perskiej, a Irańczycy uprowadzają zachodnie tankowce. Uważają, że Trump tylko zgrywa wariata. Wiedzą, że jego wyborcy nie zaakceptowaliby kolejnej kosztownej wojny.

Schuller przepowiada, że także wobec Niemiec Trump nie odniesie sukcesu. Gdyby prezydent przeniósł amerykańskie wojska na wschodnią flankę NATO, doprowadziłby do "nieobliczalnych strat" dla Ameryki.

Być może nie przywiązuje wagi do tego, że zniszczyłby w ten sposób akt podstawowy NATO-Rosja z 1997 roku, który jest jednym z ostatnich jeszcze funkcjonujących porozumień. Taki krok spotkałby się też ze sprzeciwem w NATO i mógłby doprowadzić do rozpadu sojuszu.

d3hb1mf

Trump umie liczyć

Nieobojętne dla Trumpa byłyby jednak straty finansowe. Amerykańskie bazy w Niemczech są bardzo cenne. Przez lotnisko w Ramstein idą transporty na Bliski Wschód, do Iraku i Afganistanu, a w Landstuhl znajduje się największy poza terytorium USA amerykański szpital wojskowy. Stanowiska dowódcze w Stuttgarcie i Wiesbaden, poligon w Grafenwoehr są warte miliardy.

"Trump wie o tym. Być może nie jest wariatem, jest natomiast biznesmenem. Nie roztrwoni tych pieniędzy, nie zrealizuje swoich gróźb" - pisze Schuller.

Pomimo tego, jego groźby już wyrządziły poważne szkody - ocenia komentator "FAS". Okazało się, że na Ameryce pod jego przywództwem nie można polegać. Trump ma za nic sojuszników. Jeżeli Niemcy i ich sojusznicy chcą być bezpieczni, muszą sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Nie obejdzie się bez zwiększenia wydatków na o bronę - pisze w konkluzji Schuller.

Przeczytaj również:
Wycofanie wojsk amerykańskich z RFN? Skrajne reakcje niemieckich polityków
Niemiecka prasa: Nie są to czasy na próbę sił

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hb1mf

Podziel się opinią

Share
d3hb1mf
d3hb1mf
Więcej tematów