Trwa ładowanie...
d3teqnh

Niemcy: wielkie ratowanie koncernu KirchGruppe


Niemieckie banki zamierzają w porozumieniu z rządem Bawarii zapobiec rozbiciu zagrożonego bankructwem koncernu medialnego KirchGruppe.

d3teqnh
d3teqnh

Jak podał w sobotę dziennik Sueddeutsche Zeitung, działalność zadłużonego koncernu ma być - po przewidywanym na poniedziałek zgłoszeniu wniosku o upadłości - kontynuowana przy wyłączeniu zagranicznych potentatów medialnych - Ruperta Murdocha i Silvio Berlusconiego.

Banki wierzycielskie przygotowały już spółkę, która prowadzić ma - po ogłoszeniu upadłości - handel prawami do filmów i transmisji z imprez sportowych oraz działalność spółki ProSieben Sat.1 Media AG, do której należą popularne prywatne stacje telewizyjne Pro7 i Sat 1.

Płatna platforma telewizyjna "Premiere" miałaby natomiast zostać sprzedana. Mniejsze od oczekiwanego zainteresowanie niemieckich telewidzów platformą jest jedną z głównych przyczyn finansowych tarapatów KirchGruppe.

Wobec ciągle jeszcze aktualnej możliwości przejęcia KirchMedia, najcenniejszej części koncernu, przez Murdocha i Berlusconiego, nie brak głosów za ograniczeniem dostępu zagranicznych inwestorów do niemieckiego rynku mediów elektronicznych.

d3teqnh

Przepisy niemieckie nie ograniczają obecnie - w przeciwieństwie do USA i Wielkiej Brytanii - udziału kapitału zagranicznego w mediach. Zagranicznych inwestorów obowiązuje - podobnie jak niemiecki kapitał - zakaz uzyskania dominującej pozycji na rynku, rozumianej jako uzyskanie wpływu na więcej niż 30% widzów.

Tworzony od początku lat 50. przez Leo Kircha koncern składa się z 65 firm z 9,5 tys. pracowników i osiąga roczne obroty w wysokości 4 mld euro. Według różnych informacji długi koncernu wynoszą od 6,5 do 10 mld euro. (reb)

d3teqnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3teqnh
Więcej tematów