Nieformalne spotkanie szefów MSZ 25 państw
Przygotowania do konferencji międzyrządowej
UE, europejska polityka bezpieczeństwa oraz sytuacja w Iraku i na
Bliskim Wschodzie - to główne tematy nieformalnego spotkania
ministrów spraw zagranicznych obecnych i przyszłych państw Unii,
które odbędzie się w piątek i sobotę w Riva del Garda we Włoszech.
W spotkaniu udział weźmie szef polskiej dyplomacji Włodzimierz
Cimoszewicz.
04.09.2003 | aktual.: 04.09.2003 14:35
Ministrowie obradować będą na dwóch sesjach roboczych. Pierwsza poświecona będzie konferencji międzyrządowej w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE, która rozpocznie się w październiku br.
"Mamy dyskutować kwestie proceduralne. Ścierają się tu dwa poglądy: jeden sprowadzający konferencję międzyrządową do spotkań premierów i ministrów spraw zagranicznych, a więc do spotkań o wymiarze politycznym. Drugi, prezentowany m.in. przez nas, proponuje stworzenie pewnego roboczego mechanizmu, funkcjonującego ciągle, także między spotkaniami polityków, który pozwalałby na detaliczne analizowanie wszystkich elementów projektu Konstytucji Europejskiej" - wyjaśnił dziennikarzom Cimoszewicz.
W jego opinii, trudno przesądzić, z "czym wyjedziemy ze spotkania we Włoszech".
Druga sesja poświęcona będzie problemom Europejskiej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, w tym Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa, zaproponowanej przez wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej Javiera Solanę. Z projektem Strategii zapoznali się szefowie państw i rządów obecnych i przyszłych państw UE podczas szczytu w Salonikach 19 i 20 czerwca br.
Dokument podkreśla m.in., że UE musi działać bardziej aktywnie i spójnie w zakresie zwalczania współczesnych zagrożeń, takich jak międzynarodowy terroryzm, rozpowszechnianie broni masowego rażenia czy zorganizowana przestępczość. Według autora Strategii, kombinacja tych zagrożeń stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa.
Solana podkreślił też w swym projekcie konieczność współpracy Unii z kluczowymi partnerami w zakresie zwalczania współczesnych zagrożeń. Szczególne znaczenie przywiązuje on do relacji transatlantyckich.
Według Cimoszewicza, dyskusja w Riva del Garda obejmie też aktualne problemy międzynarodowe, w tym sytuację w Iraku i na Bliskim Wschodzie.
Część obrad poświecona będzie przygotowaniom do tygodnia ministerialnego w ramach tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ. Jak poinformowało polskie MSZ, ministrowie dokonają także oceny procesu rekonstrukcji Afganistanu i możliwości wzmocnienia bezpieczeństwa w tym kraju, zapoznają się z postępami prac nad projektem porozumienia między UE i ONZ w sprawie współpracy w dziedzinie reagowania kryzysowego oraz omówią możliwości poprawy koordynacji działań państw UE na forum Komisji Praw Człowieka NZ.
Podczas lunchu roboczego do ministrów 25 krajów dołączą przedstawiciele państw kandydujących do UE: Rumunii, Bułgarii i Turcji.(iza)